• вторник, 28 мај 2024

Десетина повредени во инцидентите во северно Косово

Десетина повредени во инцидентите во северно Косово

Косовска Митровица, 26 мај 2023 (МИА) – Во болницата во Косовска Митровица е потврдено дека во конфликтот меѓу специјалните сили на полицијата и насобраните граѓани се повредени десетина лица, јави дописникот на РТС.

Во моментов ситуацијата е малку смирена, но е многу тензична и се заканува да ескалира, јави дописникот на РТС.

Сирени за воздушни напади, солзавец и наводно детонации и истрели од огнено оружје денеска одекнаа во четири општини на северот на Косово, претежно населени со Срби, на денот кога градоначалници од албанска националност требаше да стапат на должност. јт/

Фото: РТС принтскрин

Остани поврзан