• недела, 10 декември 2023

Гренел: Блинкен и Саливан шират лажни информации за српските војници

Гренел: Блинкен и Саливан шират лажни информации за српските војници

Вашингтон, 30 септември 2023 (МИА) - Поранешниот американски специјален пратеник за дијалогoт меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел, денеска во објава на мрежата Х наведе дека американскиот државен секретар Ентони Блинкен и советникот за национална безбедност Џејк Саливан шират лажни информации за распоредување српски војници на границата со Косово.

„Саливен и Блинкен вчера упатија лажни информации за српските војници на границата со Косово. Тие не се во контакт со Балканот“, објави Гренел на социјалната мрежа Х (Твитер).

Тој посочи дека лани имало 14.000 српски војници, дека денеска има 7.500, а до понеделник, како што наведе, на границата ќе има 4.000 српски војници.

„Белата куќа и Џо Бајден ... зошто на Албин Курти му издадоа црвена линија од 3-ти јуни, а потоа го оставија без последици да ја премине линијата?“
„Слабоста предизвикува хаос3, потенцира тој. зш/

Остани поврзан