• сабота, 25 мај 2024

Во Венецуела уапсен новинар поради наводна вмешаност во обид за атентат врз претседателот Мадуро

Во Венецуела уапсен новинар поради наводна вмешаност во обид за атентат врз претседателот Мадуро

Каракас, 16 април 2024 (МИА) - Познатиот венецуелски активист, новинарот Карлос Хулио Рохас, е уапсен поради негова наводна вмешаност во обидот за атентат врз претседателот Николас Мадуро минатиот месец, изјави државниот обвинител Тарек Сааб.

„Карлос Хулио Рохас беше уапсен во понеделникот вечерта во центарот на Каракас поради тоа што бил поврзан и директно идентификуван како поттикнувач и логистички оператор во обидот за атентат против претседателот Мадуро на 25 март“, објави државниот јавен обвинител на својот профил на мрежата X.

На 25 март, властите известија за апсење на двајца мажи во близина на местото каде што претседателот Мадуро одржа говор во кој ја објави својата регистрација како кандидат за годинашните претседателски избори. Апсењето на Рохас е последното во низата апсења на активисти и опозициски политичари обвинети од венецуелските власти дека се поврзани со заговори против владата на Мадуро. паг/

Фото: МИА архива

 

 

Остани поврзан