• понеделник, 15 јули 2024

Воздухопловна база во Романија наскоро ќе биде најголемата база на НАТО во Европа

Воздухопловна база во Романија наскоро ќе биде најголемата база на НАТО во Европа

Букурешт, 23 јуни 2024 (МИА) - Воздухопловната база „Михаи Когалничану“ во Романија се подготвува да стане најголемата воздухопловна база на НАТО во Европа, поголема од „Рамштајн“ во Германија, пишува Би-Би-Си.

Базата, именувана по блиското село кое носи име на политичар од 19 век, наскоро ќе биде домаќин на ескадрила од романски авиони Ф-16, неодамна купени од Норвешка, како и дронови со рипер MQ-9.

Покрај тоа, се развива воена населба за сместување на ротирачки воен персонал на армијата, воздухопловните сили и морнарицата на НАТО од 32 земји, објави Би-Би-Си. рп/

Фото: МИА архива

Остани поврзан