• петок, 12 јули 2024

Винисиус на врвот на листата на најскапи играчи во Ла Лига според „Трансфермаркт“

Винисиус на врвот на листата на најскапи играчи во Ла Лига според „Трансфермаркт“

Мадрид, 8 јуни 2024 (МИА) - Порталот „Трансфермаркт“ објави рангирање на најскапите фудбалери во шпанското првенство.

Предводник на списокот е крилото на Реал Мадрид, Винисиус Јуниор. Неговиот трансфер во јуни се зголеми за 30 милиони евра. Во моментов цената за играчот е 180 милиони евра.

Минатата сезона Винисиус ја освои Ла Лига и Лигата на шампионите со Реал Мадрид. Дваесет и тригодишниот фудбалер одигра 39 натпревари во сите натпреварувања, постигна 24 гола и 11 асистенции.

На второ место е уште еден фудбалер на Реал, Федерико Валверде. Неговата вредност е зголемена за 20 милиони евра, а на третото е крилото на Барселона, Ламин Јамал (+15 милиони).

Топ 10 најскапи играчи во Ла Лига во изборот на „Трансфермаркт“:

1.Винисиус Јуниор (Реал Мадрид, 180 (+30 во однос на претходното рангирање) милиони евра).
2.Федерико Валверде (Реал Мадрид, 120 (+20) милиони).
3.Ламин Јамал (Барселона, 90 (+15) милиони).
4.Алекс Баена (Виљареал, 40 (+15) милиони).
5.Кристијан Москера (Валенсија, 30 (+15) милиони).
6.Арда Гулер (Реал Мадрид, 30 (+15) милиони).
7.Фермин Лопез (Барселона, 30 (+15) милиони).
8.Џони Кардозо (Бетис, 25 (+15) милиони).
9.Родриго Гоес (Реал Мадрид, 110 (+10) милиони).
10.Аурелиен Чоамени (Реал Мадрид, 100 (+10) милиони). зс/

Фото: ЕПА

Остани поврзан