• среда, 28 февруари 2024

Бербок: Германија ќе испрати дополнителни 150 војници во мисијата на НАТО во Косово

Бербок: Германија ќе испрати дополнителни 150 војници во мисијата на НАТО во Косово

Приштина, 28 ноември 2023 (МИА) – Шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок денеска по состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО во Брисел изјави дека нејзината земја ќе испрати дополнителни 150 војници на Косово.

- На Западен Балкан мирот често виси на конец. Обврските на НАТО и ЕУ одат рака под рака. Мисијата ЕУФОР обезбедува безбедност во Босна и Херцеговина, а НАТО КФОР на Косово. Германија ќе обезбеди до 150 дополнителни војници за КФОР, рече Бербок.

Високиот претставник на ЕУ Жозеп Борел изјави дека Косово и Србија биле теми на разговор на состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО.

Како што пренесува Бета повикувајќи се на приштински медиуми, тој ги повика Косово и Србија да создадат услови за спроведување на договорот.

- Ги повикуваме Косово и Србија да ја зголемат својата волја да се договорат за нивниот европски пат, рече Борел.

Според него, соработката на ЕУ и НАТО на Косово е од витално значење за ситуацијата на северот на Косово. Борел додаде дека ќе продолжат да обезбедуваат стабилност во овој дел на Косово и на административната линија со Србија. јт/

Фото: МИА архива

Остани поврзан