• петок, 14 јуни 2024

Белоусов: На руските војници им треба подобра грижа, тоа треба итно да се реши

Белоусов: На руските војници им треба подобра грижа, тоа треба итно да се реши

Москва, 13 мај 2024 (МИА) - Андреј Белоусов, изненадувачкиот избор на рускиот претседател Владимир Путин за нов министер за одбрана на Русија, денеска рече дека на војниците им треба подобар пристап до домување, болници и социјална помош.

Белоусов, економист кој претходно беше вицепремиер, ја истакна потребата од подобра грижа за руските војници во обраќањето пред парламентарната комисија, негово прво обраќање откако Путин во неделата го назначи да го замени Сергеј Шојгу.

Државните медиуми ја цитираа неговата изјава дека има премногу бирократија околу исплатата на бенефиции за воениот персонал, како и проблеми со сместувањето и лекувањето.

„Мислам дека е хаос кога учесниците на специјалната воена операција кои се враќаат на одмор се принудени да одат во болници кои често се преполни. Ова прашање треба да се реши“, рече Белоусов.

Тој зборуваше пред Комисијата за одбрана и безбедност на Горниот дом на Парламентот, Советот на Федерацијата, како дел од процесот на потврдување на новиот кабинет по петтиот претседателски мандат на Путин што започна претходно овој месец. паг/

Фото: ЕПА

 

 

Остани поврзан