• петок, 19 април 2024

Америка ќе воведе нови санкции против Иран поради поддршката за Русија

Америка ќе воведе нови санкции против Иран поради поддршката за Русија

Вашингтон, 22 февруари 2024 (МИА) – САД ќе воведат „дополнителни санкции“ против Иран поради поддршката на земјата за руската инвазија врз Украина

Ова денеска го соопшти портпаролот на Белата куќа Џон Кирби.

- Ќе воведеме дополнителни санкции кон Иран во наредните денови и подготвени сме да одиме уште подалеку доколку Иран и испорачува балистички ракети на Русија, рече Кирби. јт/

Остани поврзан