• понеделник, 25 септември 2023

Американскиот Конгрес не го избра претседателот на Долниот дом и по четвртиот круг гласање

Американскиот Конгрес не го избра претседателот на Долниот дом и по четвртиот круг гласање
Вашингтон, 4 јануари 2023 (МИА) – Долниот дом на американскиот Конгрес, Претставничкиот дом, се уште е без претседател по неуспехот на четвртиот круг гласање.
 
Раздорот во редовите на републиканците засега не дозволува да биде избран фаворитот Кевин Мекарти.
 
Ова е првпат во последните 100 години претседателот на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес да не биде непречено избран. паг/

Остани поврзан