• понеделник, 25 септември 2023

Агенти на ФБИ уапсија четворица осомничени за атентатот врз претседателот на Хаити, Моиз

Агенти на ФБИ уапсија четворица осомничени за атентатот врз претседателот на Хаити, Моиз

Вашингтон, 14 февруари 2023 (МИА) -    Агенти на ФБИ уапсија четворица осомничени на Флорида обвинети за клучна улога во заговор за атентат врз поранешниот претседател на Хаити, Жовенел Моиз во 2021 година, соопштија денеска властите.

Атентатот на Моиз во 2021 година создаде политички вакуум во карипската нација и ги охрабри бандите кои имаат де факто моќ во големи делови од главниот град Порт-о-Пренс.

Американското Министерство за правда објави дека приведени се уште седум лица поврзани со убиството на Моиз. зш/

Остани поврзан