• вторник, 16 јули 2024
Фицо: Влезот на Украина во НАТО може да доведе до директен конфликт меѓу Алијансата и Русија

Фицо: Влезот на Украина во НАТО може да доведе до директен конфликт меѓу Алијансата и Русија

Братислава, 16 јули 2024 (МИА) - Потенцијалниот влез на Украина во Северноатлантската алијанса може...

Министерството за одбрана на Русија испрати 150.000 регрути на обука

Министерството за одбрана на Русија испрати 150.000 регрути на обука

Москва, 15 јули 2024 (МИА) - Во рамки на пролетната регрутација, 150.000 лица се испратени во воена...

Шпанија испрати уште 10 тенкови „Леопард“ во Украина

Шпанија испрати уште 10 тенкови „Леопард“ во Украина

Мaдрид, 15 јули 2024 (МИА) - Шпанската влада испрати уште 10 тенкови „Леопард“ во Киев, соопшти дене...

Зеленски рече дека Русија треба да има претставници на вториот самит за Украина

Зеленски рече дека Русија треба да има претставници на вториот самит за Украина

Kиев, 15 јули 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека Русија тре...

Голоб: Придонесот на Словенија за поддршката на Украина нема да се зголеми

Голоб: Придонесот на Словенија за поддршката на Украина нема да се зголеми

Вашингтон, 12 јули 2024 (МИА) - Според премиерот Роберт Голоб, придонесот на Словенија за поддршката...

Милановиќ: НАТО не треба да и ветува на Украина нешта што не може да ги исполни

Милановиќ: НАТО не треба да и ветува на Украина нешта што не може да ги исполни

Вашингтон, 12 јули 2024 (МИА) - На Украина не треба да и се даваат ветувања што не можат да се испол...

Украина собори пет крстосувачки ракети и 11 дронови лансирани од Русија

Украина собори пет крстосувачки ракети и 11 дронови лансирани од Русија

Киев, 12 јули 2024 (МИА) - Воздухопловните сили на Украина соопштија дека ги собориле сите пет крсто...

Грција нема да испрати во Украина Ф-16 или противракетни системи

Грција нема да испрати во Украина Ф-16 или противракетни системи

Атина, 12 јули 2024 (МИА) – Можноста Грција да испрати во Украина Ф-16 или противракетни системи Пат...

Пет деца се ранети во Русија по украински напад со дронови

Пет деца се ранети во Русија по украински напад со дронови

Москва, 12 јули 2024 (МИА) - Во напад на украинско беспилотно летало на пограничниот град во руската...

Макрон: Ќе продолжиме да ја поддржуваме Украина се додека е потребно

Макрон: Ќе продолжиме да ја поддржуваме Украина се додека е потребно

Франција, 12 јули 2024 (МИА) -  Ќе продолжиме да ја поддржуваме Украина се додека е потребно, и...

Зеленски: Многу сме блиску до постигнување на целта да станеме членка на НАТО

Зеленски: Многу сме блиску до постигнување на целта да станеме членка на НАТО

Вашингтон, 11 јуни 2024 (МИА) - Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, изјави денеска дека Ук...

Бајден најави нов пакет американска помош за Украина од 225 милиони долари

Бајден најави нов пакет американска помош за Украина од 225 милиони долари

Вашингтон, 11 јули 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска за време на средбата...

Сторе: Норвешка ќе обезбеди 93 милиони долари на Украина за воздушна одбрана

Сторе: Норвешка ќе обезбеди 93 милиони долари на Украина за воздушна одбрана

Осло, 11 јули 2024 (МИА) - Норвешка ќе обезбеди 1 милијарда норвешки круни (речиси 93 милиони америк...

Песков: Влезот на Украина во НАТО е неприфатлива закана за безбедноста на Русија

Песков: Влезот на Украина во НАТО е неприфатлива закана за безбедноста на Русија

Москва, 11 јули 2024 (МИА)  - Проширувањето на Северноатлантската алијанса со Украина е неприфа...

Москва нема да се приклучи на евентуален самит за Украина, вели дека мировните предлози се игнорирани

Москва нема да се приклучи на евентуален самит за Украина, вели дека мировните предлози се игнорирани

Москва, 11 јули 2024 (МИА) -  Русија не планира да учествува на кој било втор мировен самит кој...

Image

Остани поврзан