• понеделник, 22 јули 2024

Пјастри победи на трката за ГН на Унгарија и ја забележа првата победа во Формула 1

Будимпешта, 21 јули 2024 (МИА) - Оскар Пјастри ја забележа првата победа во Формула 1 откако Австралиецот триумфираше на трката за ГН на Унгарија.

Дваесет и три годишниот возач на Мекларен стартуваше втор, но веќе на стартот се справи со својот тимски колега Ландо Норис и излезе на чело на колоната. На крајот од трката, со Норис во водство, од боксот дојде наредбата да го намали гасот и да го пушти Пјастри прв да излезе, што и го направи, за Оскар да го постигне својот историски успех.

Неговиот тимски колега Ландо Норис заврши на второто место.

Место на подиумот најде и 39-годишниот Луис Хамилтон со Мерцедес, кој влезе во жестока битка со актуелниот светски шампион Макс Верстапен. Двајцата за влакно пропуштија брутален судир на седум круга до крајот, но за среќа можеа да продолжат и успешно да завршат, чекајќи ја одлуката на стјуардите за евентуална казна.

Шарл Леклер заврши на четвртото место, а светскиот шампион Верстапен беше петти. Топ 6 го комплетираше вториот возач на Ферари - Шпанецот Карлос Саинц Јуниор.

Во поредокот кај возачите води Верстапен со 265 бодови. На второто место со 189 поени е Норис, а трет е Шарл Леклер со 164 поени. Следува Саинц со 154 бодови, а петти е Пиастри со 149 бодови.