• вторник, 25 јуни 2024
Иран и Бахреин ќе ги обноват дипломатските односи

Иран и Бахреин ќе ги обноват дипломатските односи

Техеран, 24 јуни 2024 (МИА) – Иранската државна новинска агенција (ИРНА) денеска објави дека Иран и...

Мисијата на Иран во ОН: Хезболах е способен да се брани себеси и Либан од Израел

Мисијата на Иран во ОН: Хезболах е способен да се брани себеси и Либан од Израел

Њујорк, 21 јуни 2024 (МИА) - Иранската мисија во Обединетите нации денеска соопшти дека либанското д...

Четворица загинати и 120 повредени во земјотрес со јачина од 5 степени во Иран

Четворица загинати и 120 повредени во земјотрес со јачина од 5 степени во Иран

Техеран, 18 јуни 2024 (МИА) - Земјотрес со јачина од 5 степени денеска го погоди североисточниот дел...

Најмалку осум луѓе загина во пожар во иранска болница

Најмалку осум луѓе загина во пожар во иранска болница

Техеран, 18 јуни 2024 (МИА) – Осум лица загинаа во пожар што избувна во болница во иранскиот град Ра...

Иран и Шведска ја завршија размената на затвореници

Иран и Шведска ја завршија размената на затвореници

Техеран, 15 јуни 2024 (МИА) - Иран и Шведска ја завршија размената на затвореници, соопшти владата н...

МААЕ: Иран ја исполнува својата закана да го зголеми капацитетот за збогатување ураниум

МААЕ: Иран ја исполнува својата закана да го зголеми капацитетот за збогатување ураниум

Виена, 14 јуни 2024 (МИА) - Иран ја спроведува својата закана и го зголемува капацитетот на своите к...

Поранешниот ирански претседател Махмуд Ахмадинеџад се кандидира за претседателските избори

Поранешниот ирански претседател Махмуд Ахмадинеџад се кандидира за претседателските избори

Техеран, 2 јуни 2024 (МИА) - Тврдокорниот поранешен претседател на Иран, Махмуд Ахмадинеџад, се канд...

Зохре Елахиџан е првата жена пријавена за претседателските избори во Иран

Зохре Елахиџан е првата жена пријавена за претседателските избори во Иран

Техеран, 1 јуни 2024 (МИА) - Зохре Елахиџан е првата жена која се пријави за претстојните вонредни п...

Мосад: Иран стои зад нападите врз израелските амбасади

Мосад: Иран стои зад нападите врз израелските амбасади

Еруслаим, 30 мај 2024 (МИА) - Израелската разузнавачка агенција Мосад денеска соопшти дека Иран стои...

Во Иран започнува пријавувањето на кандидатите за претседателските избори закажани за крајот на јуни

Во Иран започнува пријавувањето на кандидатите за претседателските избори закажани за крајот на јуни

Техеран, 30 мај 2024 (МИА) - Во Иран денеска почнува петдневниот рок за кандидатура за предвремени п...

Иран на располагање на Хутите ги ставил своите балистички ракети „Гадр“

Иран на располагање на Хутите ги ставил своите балистички ракети „Гадр“

Техеран, 29 мај 2024 (МИА) – Ирански медиуми денеска објавија дека воено раководство на земјата им ј...

ОН: Иран ги зголеми залихите на збогатен ураниум речиси до ниво за атомска бомба

ОН: Иран ги зголеми залихите на збогатен ураниум речиси до ниво за атомска бомба

Техеран, 27 мај 2024 (МИА) - Иран ги зголеми своите залихи на збогатен ураниум речиси до ниво кое е...

Претседателот на Иран, кој загина во хеликоптерска несреќа, денеска беше погребан во светиот град Машхад

Претседателот на Иран, кој загина во хеликоптерска несреќа, денеска беше погребан во светиот град Машхад

Техеран, 23 мај 2024 (МИА) - Претседателот на Иран Ебрахим Раиси, која загина во хеликоптерска несреќа, денеска беше...

Во Иран покрената истрага за падот на хеликоптерот на претседателот Раиси

Во Иран покрената истрага за падот на хеликоптерот на претседателот Раиси

Техеран, 21 мај 2024 (МИА) - Началникот на Генералштабот на иранската армија, генерал-мајор Мохамад...

Турски министер за транспорт: Хеликоптерот со кој се превезувал Раиси немал или не вклучил систем за сигнализација

Турски министер за транспорт: Хеликоптерот со кој се превезувал Раиси немал или не вклучил систем за сигнализација

Анкара, 20 јуни 2024 (МИА) - Хеликоптерот, во кој патуваа претседателот на Иран, Ебрахим Раиси, и ми...

Image

Остани поврзан