• недела, 26 мај 2024
Песков: Не ја гледаме смислата на мировната конференција во Швајцарија без учеството на Русија

Песков: Не ја гледаме смислата на мировната конференција во Швајцарија без учеството на Русија

Москва, 2 мај 2024 (МИА) – Русија денеска реагираше дека не ја гледа поентата на мировната конференц...

Песков: Испораката на американски ракети со долг дострел за Киев нема да промени ништо во конфликтот

Песков: Испораката на американски ракети со долг дострел за Киев нема да промени ништо во конфликтот

Москва, 25 април 2024 (МИА) - Испораката на американските ракети ATACMS на Украина нема да промени н...

Песков: Руската мировна мисија се повлекува од Азербејџан

Песков: Руската мировна мисија се повлекува од Азербејџан

Москва, 17 април 2024 (МИА) - Портпаролот на Кремљ, Димитри Песков, денеска го потврди повлекувањето...

Песков: Русија ќе ги отстрани талибанците од својата листа на терористички организации

Песков: Русија ќе ги отстрани талибанците од својата листа на терористички организации

Москва, 3 април 2024 (МИА) - Русија соопшти дека има важни прашања за разговори со лидерите на авган...

Кремљ: Секакви мировни преговори за Украина без учество на Русија се апсурдни

Кремљ: Секакви мировни преговори за Украина без учество на Русија се апсурдни

Москва, 26 март 2024 (МИА) – Организирањето на каков било глобален мировен самит за Украина што ја и...

Песков: Русија е во војна со Украина

Песков: Русија е во војна со Украина

Москва, 22 март 2024 (МИА) – Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека Русија е „во војна“ со...

Песков: Франција веќе индиректно учествува во конфликтот во Украина

Песков: Франција веќе индиректно учествува во конфликтот во Украина

Москва, 15 март 2024 (МИА) - Франција се повеќе се вклучува во конфликтот во Украина, таа веќе учест...

Песков: Собирањето луѓе за погребот на Навални е спротивно на законот

Песков: Собирањето луѓе за погребот на Навални е спротивно на законот

Москва, 1 март 2024 (МИА) - Кремљ денеска соопшти дека собирањето на луѓе за погребот на починатиот...

Песков: Појавувањето на војници на НАТО во Украина ќе доведе до директен судар со Русија

Песков: Појавувањето на војници на НАТО во Украина ќе доведе до директен судар со Русија

Москва, 27 февруари 2024 (МИА) - Појавувањето на војници на НАТО на територијата на Украина ќе довед...

Песков за ФТ тврди дека не знае за планови за размена на Навални за офицер на ФСБ

Песков за ФТ тврди дека не знае за планови за размена на Навални за офицер на ФСБ

Москва, 26 февруари 2024 (МИА) - Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков за „Фајненшл тајмс“ изјави дека...

Песков: Русија ќе бара појаснување од Ерменија откако објави дека го замрзнала членството во ОДКБ

Песков: Русија ќе бара појаснување од Ерменија откако објави дека го замрзнала членството во ОДКБ

Москва, 23 февруари 2024 (МИА) - Русија денеска објави дека планира да побара појаснување од Ермениј...

Песков: Западот се обидува да ја демонизира Русија

Песков: Западот се обидува да ја демонизира Русија

Москва, 1 февруари 2024 (МИА) - Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека Западот се...

Песков: Воените вежби на НАТО се закана за Русија

Песков: Воените вежби на НАТО се закана за Русија

Москва, 31 јануари 2024 (МИА) - НАТО претставува закана за Русија, соопшти денеска Кремљ по почетоко...

Песков: Лидерите на Ерменија и Азербејџан се подготвени да ги финализираат мировните преговори

Песков: Лидерите на Ерменија и Азербејџан се подготвени да ги финализираат мировните преговори

Москва, 26 декември 2023 (МИА) – Портпролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека лидерите н...

Кремљ: Членството на Украина може да го поткопа целиот систем на ЕУ

Кремљ: Членството на Украина може да го поткопа целиот систем на ЕУ

Москва, 22 декември 2023 (МИА) - Украина може да го поткопа целиот систем на Европската Унија доколк...

Image

Остани поврзан