• недела, 14 јули 2024
Бајден - Стармер: Американско-британските односи посилни од кога било

Бајден - Стармер: Американско-британските односи посилни од кога било

Вашингтон, 11 јули 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден го прими новиот британски премие...

Стармер: Безбедносен договор меѓу Велика Британија и ЕУ ќе биде од корист и за НАТО

Стармер: Безбедносен договор меѓу Велика Британија и ЕУ ќе биде од корист и за НАТО

Вашингтон, 10 јули 2024 (МИА) - Безбедносниот договор меѓу Велика Британија и Европската унија би би...

Зеленски во Одеса се сретна со холандскиот и британскиот министер

Зеленски во Одеса се сретна со холандскиот и британскиот министер

Киев, 8 јули 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска во Одеса оствари средба...

Новиот шеф на британската дипломатија сака избалансиран пристап кон војната на Блискиот Исток

Новиот шеф на британската дипломатија сака избалансиран пристап кон војната на Блискиот Исток

Лондон, 7 јули 2024 (МИА)  - Велика Британија сака избалансирана позиција за војната на Блискио...

Дејвид Лами е назначен за нов министер за надворешни работи на Велика Британија

Дејвид Лами е назначен за нов министер за надворешни работи на Велика Британија

Лондон, 5 јули 2024 (МИА) - Новиот британски премиер Кир Стармер денеска го назначи Дејвид Лами за м...

Стармер на „бакнување рака“ кај кралот Чарлс

Стармер на „бакнување рака“ кај кралот Чарлс

Лондон, 5 јули 2024 (МИА) – Лабуристичката партија по 14 години победи на општите избори во Велика Б...

Лабуристите победија на изборите во Велика Британија - Кир Стармер ќе биде новиот премиер

Лабуристите победија на изборите во Велика Британија - Кир Стармер ќе биде новиот премиер

Лондон, 5 јули 2024 (МИА) - Промените во Велика Британија почнуваат сег...

Кој е Кир Стармер, идниот британски премиер?

Кој е Кир Стармер, идниот британски премиер?

Лондон, 4 јули 2024 (МИА) - Лидерот на лабуристите Кир Стармер, кој речиси сигурно ќе биде новиот бр...

Во Велика Британија денеска се избираат 650 членови на Долниот дом на парламентот

Во Велика Британија денеска се избираат 650 членови на Долниот дом на парламентот

Лондон, 4 јули 2024 (МИА) - Во Велика Британија денеска се одржуваат општи избори на кои гласачите ќ...

Анкета: Лабуристите пред рекордна победа на изборите во Велика Британија

Анкета: Лабуристите пред рекордна победа на изборите во Велика Британија

Лондон, 3 јули 2024 (МИА)  - Британската Лабуристичка партија ќе забележи рекордна победа на из...

Асанж пуштен од затворот во Велика Британија

Асанж пуштен од затворот во Велика Британија

Вашингтон, 25 јуни 2024 (МИА) - Викиликс соопшти дека неговиот основач Џулијан Асанж го напуштил бри...

Инфлацијата во Велика Британија е два отсто по три години

Инфлацијата во Велика Британија е два отсто по три години

Лондон, 19 јуни 2024 (МИА) - Инфлацијата во Велика Британија го достигна нивото од два отсто за првп...

Најстариот македонски ресторан во Велика Британија и во светот денеска слави 45-годишен јубилеј

Најстариот македонски ресторан во Велика Британија и во светот денеска слави 45-годишен јубилеј

Литлхемптон, 19 јyни 2024 (МИА) - Најстариот сѐ уште активен македонски ресторан вон границите на др...

САД, Велика Британија и Канада ја обвинија Русија дека се обидува да влијае на изборите во Молдавија

САД, Велика Британија и Канада ја обвинија Русија дека се обидува да влијае на изборите во Молдавија

Кишинај, 13 јуни 2024 (МИА) - Владите на САД, Велика Британија и Канада денеска ја обвинија Русија д...

Најџел Фараж бил гаѓан со камења и влажен цемент

Најџел Фараж бил гаѓан со камења и влажен цемент

Лондон, 11 јуни 2024 (МИА) - Британскиот политичар и ТВ водител Најџел Фараж денеска бил нападнат до...

Image

Остани поврзан