• недела, 26 мај 2024
Две лица загинаа на југот на Либан од израелски дрон

Две лица загинаа на југот на Либан од израелски дрон

Бејрут, 10 мај 2024 (МИА) - Две лица беа убиени денеска од израелско беспилотно летало во либанско с...

ОН: Во Појасот Газа за три дена убиени 109 Палестинци, а 296 се ранети

ОН: Во Појасот Газа за три дена убиени 109 Палестинци, а 296 се ранети

Газа, 9 мај 2024 (МИА)  - Најмалку 109 Палестинци загинаа, а 296 се ранети во израелските напад...

УНРВА: Во Газа за шест месеци се убиени повеќе деца отколку во светот за четири години

УНРВА: Во Газа за шест месеци се убиени повеќе деца отколку во светот за четири години

Њујорк, 28 април 2024 (МИА) - Шефот на Агенцијата на ОН за помош на палестинските бегалци (УНРВА), Ф...

Десет терористи убиени во упад во камп на Западниот брег, соопшти израелската армија

Десет терористи убиени во упад во камп на Западниот брег, соопшти израелската армија

Ерусалим, 20 април 2024 (МИА) - Најмалку 10 лица се убиени за време на упад на израелската армија во...

Гардијан: Терoристичката „ Исламска држава“ уби 28 сириски војници и провладини борци

Гардијан: Терoристичката „ Исламска држава“ уби 28 сириски војници и провладини борци

Лондон, 19 април 2024 (МИА) - Борците на терористичката организација „Исламска држава“ вчера убија 2...

Во рускиот напад на Чернигов загинаа 11 лица, во Русија соборени неколку украински дронови

Во рускиот напад на Чернигов загинаа 11 лица, во Русија соборени неколку украински дронови

Киев, 17 април 2024 (МИА) - Најмалку 11 лица загинаа, а 22 се ранети во денешната експлозија на три...

Три лица убиени во украински напад со дрон врз рускиот регион Курск

Три лица убиени во украински напад со дрон врз рускиот регион Курск

Москва, 11 април 2024 (МИА) - Три лица, меѓу кои две деца, загинаа во напад со украинско беспилотно...

УНИЦЕФ: Повеќе од 13.000 деца се убиени во Газа од почетокот на војната

УНИЦЕФ: Повеќе од 13.000 деца се убиени во Газа од почетокот на војната

Њујорк, 6 април 2024 (МИА) - Извршната директорка на УНИЦЕФ, Кетрин Расел изјави дека „повеќе од 13....

Израел убил повеќе хуманитарци во Газа отколку што загинале во светот за 30 години

Израел убил повеќе хуманитарци во Газа отколку што загинале во светот за 30 години

  Лондон, 4 април 2024 (МИА) - Израел убил повеќе хуманитарни работници во Појасот Газа...

Најмалку пет војници и осум милитанти се убиени во напади на југоистокот на Иран

Најмалку пет војници и осум милитанти се убиени во напади на југоистокот на Иран

Техеран, 4 април 2024 (МИА) - Милитантите извршија голем напад врз базите на моќниот корпус на гарда...

Иранскиот ајатолах Хамнеи и шефот на државата Раиси со остра осуда на нападот врз иранскиот конзулат во Дамаск

Иранскиот ајатолах Хамнеи и шефот на државата Раиси со остра осуда на нападот врз иранскиот конзулат во Дамаск

Техеран, 2 април 2024 (МИА) - Иранскиот ајатолах Али Хамнеи му се закани на Израел со одмазда откако...

ОСХР: Убиени девет проирански борци во напади во источна Сирија

ОСХР: Убиени девет проирански борци во напади во источна Сирија

Бејрут, 26 март 2024 (МИА) - Најмалку девет проирански борци се убиени во воздушните напади во источ...

Во Нигер 23 војници убиени во заседа

Во Нигер 23 војници убиени во заседа

Нијамеј, 22 март 2024 (МИА) - Вкупно 23 нигериски војници се убиени во заседа поставена од „терорист...

Украинското гранатирање уби четири лица од едно семејство во руската област Белгород, објави гувернерот на регионот

Украинското гранатирање уби четири лица од едно семејство во руската област Белгород, објави гувернерот на регионот

Москва, 19 март 2024 (МИА) - Четири лица загинаа во украинското артилериско гранатирање на селото Ни...

Израел тврди дека десетици борци на Хамас биле убиени во последните операции во Газа

Израел тврди дека десетици борци на Хамас биле убиени во последните операции во Газа

Тел Авив, 9 март 2024 (МИА) - Израелските сили убиле десетици исламистички борци на Хамас во Појасот...

Image

Остани поврзан