• вторник, 18 јуни 2024
САД за уште една година ја продолжија уредбата за вонредна ситуација на Западен Балкан

САД за уште една година ја продолжија уредбата за вонредна ситуација на Западен Балкан

Вашингтон, 15 јуни 2024 (МИА) – Претседателот на САД, Џо Бајден за уште една година ја продолжи уред...

Герапетритис од Скопје: Важно е да се гарантира европскиот тек на земјите од Балканот

Герапетритис од Скопје: Важно е да се гарантира европскиот тек на земјите од Балканот

Атина, 13 јуни 2024 (МИА) – Патот кон Европа ќе треба да продолжи и Грција ќе биде меѓу оние земји к...

За придобивки од Планот за раст интеррегионална соработка и отстранување на бариерите за размена

За придобивки од Планот за раст интеррегионална соработка и отстранување на бариерите за размена

Скопје, 12 јуни 2024 (МИА) -  Со целосно функционални зелени коридори на сите граничните премин...

Коцевски на форум на државни обвинители од Западен Балкан во Будва

Коцевски на форум на државни обвинители од Западен Балкан во Будва

Скопје, 7 јуни 2024 Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љупчо Коцевски вч...

Хасани во Прага: НАТО да не го оттргнува вниманието од Западен Балкан

Хасани во Прага: НАТО да не го оттргнува вниманието од Западен Балкан

Тирана, 31 мај 2024 (МИА) - Министерот за Европа и надворешни работи Игли Хасани на неформалниот сос...

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со специјалниот претставник на СР Германија за Западен Балкан, Мануел Сарацин

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со специјалниот претставник на СР Германија за Западен Балкан, Мануел Сарацин

Скопје, 28 мај 2024 (МИА) - Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска го прими специјалниот...

Мицотакис: Имав некои реални прашања со Договорот од Преспа, но го почитував

Мицотакис: Имав некои реални прашања со Договорот од Преспа, но го почитував

Атина, 27 мај 2024 (МИА) – Имав некои реални прашања со Договорот од Преспа, кој го склучи претходна...

САД и ЕУ започнаа заеднички механизам за зајакнување на интегритетот на информациите во Западен Балкан

САД и ЕУ започнаа заеднички механизам за зајакнување на интегритетот на информациите во Западен Балкан

Вашингтон, 24 мај 2024 (МИА) -  Американскиот Стејт департмент и Службата за надворешна политик...

Шукова: Кога жените се вклучени во процесите и во управувањето со животна средина, исходите се поиздржливи и поинклузивни

Шукова: Кога жените се вклучени во процесите и во управувањето со животна средина, исходите се поиздржливи и поинклузивни

Скопје, 21 мај 2024 (МИА) - Во Скопје денеска почна дводневната „Регионална конференција за родова е...

Лидерите на земјите од Западен Балкан со заедничка изјава остануваат посветени на процесите за членство во ЕУ

Лидерите на земјите од Западен Балкан со заедничка изјава остануваат посветени на процесите за членство во ЕУ

Скопје, 16 мај 2024 (МИА) - Шефовите на држави и влади на земјите од За...

Маричиќ од Котор: Европеизацијата на државата со Планот за раст мора да продолжи за просперитет на секој граѓанин

Маричиќ од Котор: Европеизацијата на државата со Планот за раст мора да продолжи за просперитет на секој граѓанин

Скопје, 16 мај 2024 (МИА) - Како носечки ресори во Владата на Северна Македонија за Планот за раст,...

Делегација на МВР на Министерска конференција на Западен Балкан во Тирана

Делегација на МВР на Министерска конференција на Западен Балкан во Тирана

Дебар, 15 мај 2024 (МИА) - На министерска конференција на Западен Балкан на тема „Соработка за безбе...

Три држави од Западен Балкан меѓу кои и Северна Македонија влегуваат во втората фаза од програмата на УНФПА и АДА за одговорни семејни политики

Три држави од Западен Балкан меѓу кои и Северна Македонија влегуваат во втората фаза од програмата на УНФПА и АДА за одговорни семејни политики

Скопје, 15 мај 2024 (МИА) - Северна Македонија, Србија и Босна и Херцеговина се трите држави од Запа...

Маричиќ на регионален министерски состанок за Планот за раст и регионален лидерски самит на Западен Балкан во Црна Гора

Маричиќ на регионален министерски состанок за Планот за раст и регионален лидерски самит на Западен Балкан во Црна Гора

Скопје, 15 мај 2024 (МИА) - Првиот заменик-претседател на Владата за европски прашања Бојан Маричиќ...

Лидерите на регионот, ЕУ и САД на Самитот за планот за раст за Западен Балкан на 16 мај во Котор

Лидерите на регионот, ЕУ и САД на Самитот за планот за раст за Западен Балкан на 16 мај во Котор

Котор, 11 мај 2024 (МИА) - Црна Гора следната недела ќе ги собере лидерите на Западен Балкан и претс...

Image

Остани поврзан