• сабота, 25 мај 2024
Валонската екстремна десница во „санитарен коридор“ во белгиските медиуми на француски јазик 

Валонската екстремна десница во „санитарен коридор“ во белгиските медиуми на француски јазик 

Брисел, 6 мај 2024 (МИА) - Најновите анкети на јавното мислење во пресрет на изборите за членови на...

Француската екстремна десница води во анкетите на три месеци пред изборите за Европскиот парламент

Француската екстремна десница води во анкетите на три месеци пред изборите за Европскиот парламент

Париз, 11 март 2024 (МИА) - Француската екстремно десничарска партија Национален собир води во анкет...

Во Марсеј прв митинг на француската екстремна десница пред изборите за ЕП во јуни

Во Марсеј прв митинг на француската екстремна десница пред изборите за ЕП во јуни

Марсеј, 3 март 2024 (МИА) – На точно 100 дена пред изборите за Европскиот парламент, во Франција ден...

Политико: Значителен раст на популарноста на екстремната десница на претстојните избори за Европскиот парламент

Политико: Значителен раст на популарноста на екстремната десница на претстојните избори за Европскиот парламент

Брисел, 6 февруари 2024 (МИА) - Групациите во Европскиот парламент (ЕП) кои припаѓаат на националист...

Над 450.000 лица протестираа против екстремната десница во Германија, соопшти тамошното МВР

Над 450.000 лица протестираа против екстремната десница во Германија, соопшти тамошното МВР

Берлин, 5 декември 2024 (МИА) - Околу половина милион луѓе демонстрираа против десничарскиот екстрем...

Продолжуваат протестите против екстремната десница во Германија

Продолжуваат протестите против екстремната десница во Германија

Берлин, 27 јануари 2024 (МИА) - Протестите против екстремистите продолжија низ цела Германија, а спо...

Годишнина од ослободувањето на Аушвиц, Шолц загрижен поради јакнењето на екстремната десница

Годишнина од ослободувањето на Аушвиц, Шолц загрижен поради јакнењето на екстремната десница

Берлин, 27 јануари 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц изрази загриженост поради порастот на...

Шолц и Бербок се приклучија на протестот против екстремната десница во Потсдам

Шолц и Бербок се приклучија на протестот против екстремната десница во Потсдам

Берлин, 14 јануари 2024 (МИА) - Илјадници луѓе - меѓу кои и германскиот канцелар Олаф Шолц и министе...

„Политико“: Случувањата во Европа одат во прилог на раст на екстремната десница

„Политико“: Случувањата во Европа одат во прилог на раст на екстремната десница

Брисел, 21 август 2023 (МИА) – Зголемувањето на илегалната миграција и анемичната економија во ЕУ, к...

Јуси Хала-ахо: Долгорочна цел на финската екстремна десница е напуштање на ЕУ

Јуси Хала-ахо: Долгорочна цел на финската екстремна десница е напуштање на ЕУ

Хелсинки, 12 август 2023 (МИА) - Финска треба да постави долгорочна цел за напуштање на Европската у...

Шпанците денеска гласаат на предвремени парламентарни избори што може екстремната десница да ја вратат на власт

Шпанците денеска гласаат на предвремени парламентарни избори што може екстремната десница да ја вратат на власт

Мадрид, 23 јули 2023 (МИА) - Шпанците денеска гласаат на предвремени парламентарни избори, на кои од...

Image

Остани поврзан