• понеделник, 20 мај 2024
Русија: Главната потенцијална област за дијалог со САД е оружјето во вселената

Русија: Главната потенцијална област за дијалог со САД е оружјето во вселената

Москва, 5 април 2024 (МИА) - Русија соопшти дека стратешките безбедносни прашања, вклучително и оруж...

САД бараат за Месечината да важи посебна временска зона

САД бараат за Месечината да важи посебна временска зона

Вашингтон, 5 април 2024 (МИА) - Белата куќа објави меморандум каде што бара од американската вселенс...

Залутан предмет од МВС пробил куќа на Флорида, нема повредени

Залутан предмет од МВС пробил куќа на Флорида, нема повредени

Нејплс, 3 април 2024 (МИА) - Предмет од Вселената, поточно најверојатно од Меѓународната вселенска с...

По проблемите со мразот, телескопот „Евклид“ е повторно во функција

По проблемите со мразот, телескопот „Евклид“ е повторно во функција

Париз, 28 март 2024 (МИА) - Европската вселенска агенција (ЕСА) потврди дека, по проблемите со мразо...

Прекинато лансирање на „Сојуз“ ракета

Прекинато лансирање на „Сојуз“ ракета

Москва, 22 март 2024 (МИА) - Лансирањето на руска ракета „Сојуз МС-25“ со еден астронаут од Русија,...

Истражувачите ја открија „мистеријата за убиството на ѕвездата“, тајна на вселената чувана речиси четири децении

Истражувачите ја открија „мистеријата за убиството на ѕвездата“, тајна на вселената чувана речиси четири децении

29 февруари 2023 Би-Би-Си  Неутронската ѕвезда со виолетова бо...

Приземјувачот „Одисеј“ е оперативен петти ден на Месечината

Приземјувачот „Одисеј“ е оперативен петти ден на Месечината

Хјустон, 28 февруари 2024 (МИА) - Американскиот месечев приземјувач „Одисеј“, на својот петти ден на...

Сондата „Нова-Ц“ на „Интуитив машинс“ слета на Месечината

Сондата „Нова-Ц“ на „Интуитив машинс“ слета на Месечината

Хјустон, 23 февруари 2024 (МИА) - Сондата „Oдисej Нова-Ц“ на американската компанија „Интуитив машин...

Блумберг: САД им кажале на сојузниците дека Русија „годинава“ може да испрати нуклеарно оружје во вселената

Блумберг: САД им кажале на сојузниците дека Русија „годинава“ може да испрати нуклеарно оружје во вселената

Вашингтон, 21 февруари 2024 (МИА) - Соединетите Американски Држави неодамна ги предупредија своите с...

Иран најави изградба на најголемиот Космодром во западна Азија

Иран најави изградба на најголемиот Космодром во западна Азија

Техеран, 5 февруари 2024 (МИА) - Иранскиот министер за комуникации и информатичка технологија, Иса З...

Руски космонаут го собори рекордот за поминато најдолго време во вселената

Руски космонаут го собори рекордот за поминато најдолго време во вселената

Москва, 4 февруари 2024 (МИА) - Рускиот космонаут Олег Кононенко денеска го собори светскиот рекорд...

Иран: Денеска лансиравме три сателити истовремено

Иран: Денеска лансиравме три сателити истовремено

Техеран, 28 јануари 2024 (МИА) - Иран денеска по првпат истовремено лансираше три сателити со помош...

Лансирана првата паневропска комерцијална вселенска мисија 

Лансирана првата паневропска комерцијална вселенска мисија 

Брисел, 19 јануари 2024 (МИА) - Од вселенскиот центар „Кенеди“ на американската Национална аеронаути...

„Џејмс Веб“ им ја честита Новата 2024 година на љубителите на Вселената со нови фотографии

„Џејмс Веб“ им ја честита Новата 2024 година на љубителите на Вселената со нови фотографии

Хјустон / Отава / Париз, 2 јануари 2024 (МИА) - На самиот почеток од 2024 година, вселенскиот телеск...

Јапонскиот месечев приземјувач „СЛИМ“ ги испрати првите снимки од Месечината

Јапонскиот месечев приземјувач „СЛИМ“ ги испрати првите снимки од Месечината

Токио, 26 декември 2023 (МИА) - Јапонското вселенско летало „СЛИМ“ го направи клучниот чекор кон сле...

Image

Остани поврзан