• вторник, 18 јуни 2024
Нетанјаху: Блинкен се обврза дека ќе ги укине ограничувањата за испораките на оружје од САД

Нетанјаху: Блинкен се обврза дека ќе ги укине ограничувањата за испораките на оружје од САД

Тел Авив, 18 јуни 2024 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека американск...

Најмалку тројца ранети и осум уапсени демонстранти пред резиденцијата на Нетанјаху во Ерусалим

Најмалку тројца ранети и осум уапсени демонстранти пред резиденцијата на Нетанјаху во Ерусалим

Ерусалим, 18 јуни 2024 (МИА) - Најмалку три лица се повредени, а осум се уапсени доцна синоќа во Еру...

Нетанјаху ја распушти воената влада

Нетанјаху ја распушти воената влада

Ерусалим, 17 јуни 2024 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја распушти воената влада, кој...

„Тактичката пауза“ на израелската армија е неприфатлива за Нетанјаху

„Тактичката пауза“ на израелската армија е неприфатлива за Нетанјаху

Ерусалим, 16 јуни 2024 (МИА) – Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху денеска ја критикуваше „такти...

Анкета: Бени Ганц би го победил Нетанјаху доколку изборите во Израел се одржат денеска

Анкета: Бени Ганц би го победил Нетанјаху доколку изборите во Израел се одржат денеска

Тел Авив, 14 јуни 2024 (МИА) - Претседателот на Партијата за национално единство Бени Ганц би го поб...

Бајден: Нетанјаху можеби го одложува крајот на војната во Газа од политички причини

Бајден: Нетанјаху можеби го одложува крајот на војната во Газа од политички причини

Вашингтон, 4 јуни 2024 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху можеби го одложува крајот на в...

Нетанјаху: Спроведувањето на мировниот план за Газа може да започне пред целосно да се разјаснат неговите услови

Нетанјаху: Спроведувањето на мировниот план за Газа може да започне пред целосно да се разјаснат неговите услови

Тел Авив, 3 јуни 2024 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека спроведувањ...

Нетанјаху може да издржи подолго на власт од Бајден

Нетанјаху може да издржи подолго на власт од Бајден

3 јуни 2024 Ал Џезира Балканс Израелската армија ќе се бори во Газа...

Офир Фалк, главен советник на Нетанјаху: Планот не е добра зделка, но Израел го прифаќа

Офир Фалк, главен советник на Нетанјаху: Планот не е добра зделка, но Израел го прифаќа

Тел Авив, 2 јуни 2024 (МИА)  - Офир Фалк, главниот советник за надворешна политика на израелски...

Екстремно десничарските лидери му се заканија на Нетанјаху дека ќе ја соборат владата доколку го прифати договорот за примирје

Екстремно десничарските лидери му се заканија на Нетанјаху дека ќе ја соборат владата доколку го прифати договорот за примирје

Тел Авив, 2 јуни 2024 (МИА) - Лидерите на двете ултрадесничарски партии во израелската Влада, минист...

Нетанјаху повикан во американскиот Конгрес додека продолжува офанзивата во Рафа

Нетанјаху повикан во американскиот Конгрес додека продолжува офанзивата во Рафа

Вашингтон, 2 јуни 2024 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја прифати поканата да им се о...

Опозиционерот Лапид го повика премиерот Нетанјаху да го послуша Бајден за договорот за заложници во Газа и му понуди поддршка

Опозиционерот Лапид го повика премиерот Нетанјаху да го послуша Бајден за договорот за заложници во Газа и му понуди поддршка

Тел Авив, 1 јуни 2024 (МИА) - Лидерот на израелската опозиција Јаир Лапид го повика премиерот Бенјам...

Нетанјаху го оквалификува како „трагична грешка“ нападот на камп во Рафа

Нетанјаху го оквалификува како „трагична грешка“ нападот на камп во Рафа

Тел Авив, 27 мај 2024 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го коментираше ноќешниот напад...

Врховниот и јавниот обвинител на Израел: Нема основа за апсење на Нетанјаху

Врховниот и јавниот обвинител на Израел: Нема основа за апсење на Нетанјаху

Ерусалим, 22 мај 2024 (МИА) - Главната обвинителка на Израел, Гали Бахарав-Мијара и државниот обвини...

Норвешка најави дека ќе го уапси Нетанјаху доколку биде распишана потерница

Норвешка најави дека ќе го уапси Нетанјаху доколку биде распишана потерница

Осло, 22 мај 2024 (МИА) - Норвешка е првата европска земја која соопшти дека ќе го уапси израелскиот...

Image

Остани поврзан