• среда, 22 мај 2024
Советот на ЕУ повика на зголемен мониторинг на обидите за надворешно мешање во изборите

Советот на ЕУ повика на зголемен мониторинг на обидите за надворешно мешање во изборите

Брисел, 21 мај 2024 (МИА) - Советот на ЕУ денеска ги повика европските земји и институции да го згол...

Во ДИК доделување на Уверенијата за пратеници за потврдените пратенички мандати

Во ДИК доделување на Уверенијата за пратеници за потврдените пратенички мандати

Скопје, 21 мај 2024 (МИА) - Државната изборна комисија (ДИК) ќе одржи јавна седница на која ќе се ус...

Прегласување на седум избирачки места за парламентарните избори на 22 мај, ДУИ смета дека се прави изборен инжинеринг

Прегласување на седум избирачки места за парламентарните избори на 22 мај, ДУИ смета дека се прави изборен инжинеринг

Скопје, 18 мај 2024 (МИА) - Прегласувањето на седумте избирачки места во петтата и шестата изборна е...

ДИК ги соопшти освоените мандати за пратеници во новиот парламентарен состав

ДИК ги соопшти освоените мандати за пратеници во новиот парламентарен состав

Скопје, 18 мај 2024 (МИА) - Државната изборна комисија (ДИК) денеска ги...

Прегласување и разрешени избирачките одбори во избирачките места 1470/1, 1470, 1194, 1202, 1844, 1272 и 2101

Прегласување и разрешени избирачките одбори во избирачките места 1470/1, 1470, 1194, 1202, 1844, 1272 и 2101

Скопје, 18 мај 2024 (МИА) - Државната изборна комисија (ДИК) денеска, на 105. седница, едногласно го...

ДИК ги соопштува освоените мандати за пратеници во новиот парламентарен состав

ДИК ги соопштува освоените мандати за пратеници во новиот парламентарен состав

Скопје, 18 мај 2024 (МИА) - Државната изборна комисија денеска, на 105. седница која е во тек, ги об...

ДИК најави седница за 14 часот

ДИК најави седница за 14 часот

Скопје, 18 мај 2024 (МИА) - Државната изборна комисија (ДИК) соопшти дека попладнево ќе одржи седниц...

Села:  Треба да се почитува волјата на народот и за Влада да преговараат мандатар со победник 

Села:  Треба да се почитува волјата на народот и за Влада да преговараат мандатар со победник 

Скопје, 17 мај 2024 (МИА) –  Лидерот на Алијансата за Албанците Зи...

Анкети во Грција: Предност на Нова демократија во пресрет на европските избори

Анкети во Грција: Предност на Нова демократија во пресрет на европските избори

Атина, 17 мај 2024 (МИА) – Меѓу 25 и 26,5 отсто е рејтингот на грчката владејачка партија Нова демок...

Џафери: Се врши изборен инженеринг за менување на соодносот на силите во Собранието

Џафери: Се врши изборен инженеринг за менување на соодносот на силите во Собранието

Скопје, 16 мај 2024 (МИА) - Премиерот на техничката Влада Талат Џафери...

Прес-конференција на техничкиот премиер Талат Џафери (во живо)

Прес-конференција на техничкиот премиер Талат Џафери (во живо)

Скопје, 16 мај 2024 (МИА) -  Прес-конференција на премиерот на техничката Влада Талат Џафери на...

До Управниот суд стасана една тужба од ВЛЕН, тужби има и ДУИ за сите седум избирачки места каде е поништено гласањето

До Управниот суд стасана една тужба од ВЛЕН, тужби има и ДУИ за сите седум избирачки места каде е поништено гласањето

Скопје, 16 мај 2024 (МИА) - До Управниот суд до денеска до 11 часот е пристигната една тужба против...

Хејнс: Надворешни сили се обидуваат да влијаат врз американските претседателски избори

Хејнс: Надворешни сили се обидуваат да влијаат врз американските претседателски избори

Вашингтон, 16 мај 2024 (МИА) – Има сè поголем број странски актери, вклучително и недржавни актери,...

Битиќи: Во политиката влегов за да ја направам промената и додека не ја направам, нема откажување

Битиќи: Во политиката влегов за да ја направам промената и додека не ја направам, нема откажување

Скопје, 15 мај 2024 (МИА) - Фатмир Битиќи, еден од потпретседателите на Социјалдемократскиот сојуз,...

Османи:  На средба со амбасадори изразив загриженост за компромитирање на изборниот процес

Османи: На средба со амбасадори изразив загриженост за компромитирање на изборниот процес

Скопје, 15 мај 2024 (МИА) - Министерот за надворешни работи Бујар Османи во објава на „Фејсбук“ инфо...

Image

Остани поврзан