• петок, 14 јуни 2024

Чикаго ќе организира трка во Формула 1 во 2026 година

Чикаго ќе организира трка во Формула 1 во 2026 година

Лондон, 13 мај 2024 (МИА) – Трка во Формула 1 за Големата награда на Чикаго треба да се појави во натпреварувачкиот календар од 2026 година. Според „Fastest Pitstop“, веќе е договорено Чикаго да биде домаќин на едно Гран при.

Конфигурацијата на патеката допрва треба да биде одобрена, но во моментов со сигурност се знае дека сцената ќе биде ноќе. 

Во календарот на шампионатот, Големата награда на Чикаго ќе се одржи пред етапата во Канада.

Се очекува во наредните недели да следи официјалното објавување на трката за ГН на Чикаго и договорот со Формула 1. зс/

Фото: ЕПА

Остани поврзан