• недела, 03 март 2024

Четворица повредени во пукање во центарот на Брисел

Четворица повредени во пукање во центарот на Брисел

Брисел, 6 декември 2023 (МИА) - Четири лица се ранети во пукасе на голема шопинг улица во центарот на Брисел, соопшти полицијата.

Напаѓачите побегнале од местото на инцидентот до пристигнувањето на полицијата, откако биле повикани околу 19:30 часот, изјави портпаролката на полицијата Илсе Ван де Кер.

„Во овој момент, нема ништо што може да не натера да сметаме дека тоа е терористички чин“, рече таа.

Еден од ранетите е во критична состојба. полицијата го обезбеди местото и е во потрага по напаѓачите. зш/

 

Остани поврзан