• вторник, 09 јули 2024

Холивудските ѕвезди собраа 28 милиони долари за кампањата на Бајден

Холивудските ѕвезди собраа 28 милиони долари за кампањата на Бајден

Вашингтон, 16 јуни 2024 (МИА) – Голем број холивудски ѕвезди, меѓу кои и Џорџ Клуни и Џулија Робертс на синоќешната донаторска вечера за кампањата на претседателот Џо Бајден собраа 28 милиони долари.

Тоа е најголема сума во историјата собрана за некој демократски кандидат.

Донаторската вечера се одржа во театарот Пикок во Лос Анџелес, а водителот на емисијата „Лејт најт“ (Late night), Џими Кимел, ги интервјуираше Бајден и поранешниот претседател Барак Обама, кои ја истакнаа потребата да се победи поранешниот претседател Доналд Трамп.

Бајден истакна дека за време на неговиот претседателски мандат „усвоен е секој главен закон што бил планиран“. Додека Обама изрази восхит за сеопфатната легислатива за здравствена заштита, јавни работи, животна средина, новите технологии, безбедноста на оружјето и другите големи иницијативи што ги спроведува сегашната администрација.

Трамп синоќа беше во Детроит и ја критикуваше економската политика на Бајден. ми/

фото: ЕПА

Остани поврзан