• вторник, 11 јуни 2024

Фоден прогласен за играч на сезоната во Премиер лигата

Фоден прогласен за играч на сезоната во Премиер лигата

Лондон, 18 мај 2024 (МИА) - Крилниот напаѓач на Манчестер сити, Фил Фоден е прогласен за најдобар играч на сезоната во англиското фудбалско првенство, објавено е на официјалниот сајт на градот.

Оваа сезона во Премиер лигата, 23-годишниот играч од средниот ред одигра 34 натпревари, постигнувајќи 17 гола и постигна осум асистенции.

Пазарната вредност на Фоден на фудбалскиот пазар се проценува на 130 милиони евра.

Договорот на играчот со Манчестер сити е до летото 2027 година. зс/

Фото: ЕПА

Остани поврзан