• четврток, 13 јуни 2024

Унгарија потпиша нуклеарен договор со Белорусија

Унгарија потпиша нуклеарен договор со Белорусија

Минск, 29 мај 2024 (МИА) – Владата на Унгарија потпиша нуклеарен договор со Белорусија, што од шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто е од „големо значење“.

Според Сијарто, кој е во посета на Белорусија, Договорот е за трансфер на технологии и знаења кои се потребни при изградбата на втората нуклеарна централа во Унгарија – „Пакш 2“, наведе Сијартто кој е во посета на Минск.

Нуклеарната централа „Пакш“ е изградена од руската компанија „Росатом“. ми/

фото: ЕПА

Остани поврзан