• недела, 14 април 2024

Украина тврди дека соборила руски борбен авион Сухој Су-34

Украина тврди дека соборила руски борбен авион Сухој Су-34

Киев, 29 февруари 2024 (МИА) - Киев денеска објави дека соборил борбен авион на Русија над источните региони на Украина.

Микола Олешук, командант на украинските воздухопловни сили, во изјава за Телеграм вели дека е соборен рускиот авион Сухој Су-34.

Дополнителни информации за инцидентот не се објавени, а руските власти се уште не ги коментирале тврдењата на Украина. паг/

Фото: МИА архива

 

Остани поврзан