• среда, 04 октомври 2023

Словенечкиот репрезентативец Нејц Цехте нов ракометар во РК Еурофарм Пелистер

Словенечкиот репрезентативец Нејц Цехте нов ракометар во РК Еурофарм Пелистер

Битола, 2 јуни 2023 (МИА) - Словенечкиот репрезентативец Нејц Цехте, десен бек кој досега настапуваше во тимот на актуелниот првак на Данска, ГОГ Гудме, од денеска е нов ракометар на македонскиот шампион РК Еурофарм Пелистер. 

Цехте се афирмира во дресот на Горење Велење, клуб со кој стана национален шампион на Словенија, настапувал за германски Хановер, а во текот на сезоната 2022/23 со ГОГ Гудме учестуваше во Лига на шампионите.

Нејц Цехте потпиша едногодишен договор, а на публиката ќе и биде претставен кон средината на јули, односно на почетокот на подготовките на РК Еурофарм Пелистер за сезоната 2023/24. мт/вг/

 

Фото: РК Еурофарм Пелистер

Можно е и ова да ти се допаѓа

Остани поврзан