• среда, 04 октомври 2023

Сириската опозиција повика на продолжување на разговорите со власта

Сириската опозиција повика на продолжување на разговорите со власта

Бејрут, 5 јуни 2023 (МИА) - Сириската опозиција денеска повика на продолжување на преговорите со властите на претседателот Башар ал Асад под покровителство на ОН, откако официјален Дамаск се врати под арапска заштита по долгогодишната изолација. 

„Меѓународниот и регионалниот контекст и ситуацијата во Сирија се погодни за продолжување на директните преговори во специфична програма и распоред“, се наведува во соопштението на Високиот комитет за преговори, во кој се собрани главните претставници на сириската опозиција.

Преговорите за решавање на сириската криза се во застој по усвојувањето на резолуцијата 2254 на Советот за безбедност на ОН во 2015 година, која, меѓу другото, предвидува нов устав и избори.

По дводневната средба во Женева, опозицијата повика да ги поддржи напорите на ОН за преземање на неопходните мерки за „сеопфатно политичко решение, во согласност со резолуцијата на ОН“.

Арапската лига во мај го врати сирискиот режим во своите редови, што беше соборен во 2011 година со народното востание за време на Арапската пролет, а подоцна и со граѓанската војна.

Во конфликтот, во кој беа вклучени регионални и меѓународни актери, загинаа околу половина милион луѓе.

Сириската опозиција изгуби голем дел од своето влијание и поддршка што ја уживаше во земјите во регионот.

Ријад, кој ги поддржуваше сириските бунтовнички групи на почетокот на конфликтот, повторно ги воспостави врските со Дамаск. Турција, која ги поддржува бунтовниците кои контролираат делови од северна Сирија, исто така покажа знаци на зближување со Асад.

Опозицијата оцени дека враќањето на режимот во Арапската лига го вклучува и „ризикот“ сирискиот режим да одбие какво било политичко решение. сд/

Остани поврзан