• петок, 12 јули 2024

Руски ракетен напад врз Криви Рих, најмалку шест мртви

Руски ракетен напад врз Криви Рих, најмалку шест мртви

Криви Рих, 12 мјуни 2024 (МИА) - Најмалку шест лица загинаа, а 11 се повредени во руски ракетен напад врз јужниот украински град Криви Рих, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски. Криви Рих е родниот град на украинскиот претседател.

-Секој ден и секој час рускиот терор докажува дека Украина заедно со своите партнери треба да ја зајакне својата воздушна одбрана, објави Зеленски на социјалните мрежи.

Тој објави видео на кое се гледа како пожарникарите се борат со огнот, а спасувачите креваат бетонски блок од урнатините. Еден човек бил изнесен на носилки.

Оштетени се административна зграда и станбен блок, соопшти Украинската јужна воена команда. мс/

фото: Принтскрин

Остани поврзан