• сабота, 20 април 2024

Палестинското претседателство ги осуди САД за нивното вето во Советот за безбедност на ОН

Палестинското претседателство ги осуди САД за нивното вето во Советот за безбедност на ОН

Рамала, 20 февруари 2024 (МИА) – Кабинетот на претседателот на палестинската управа Махмуд Абас соопшти дека американското вето во Советот за безбедност на ОН и пркоси на меѓународната заедница и му дава на Израел „дополнително зелено светло за Израел да продолжи со својата окупација и својата агресија врз народот на Газа и да изврши крвав напад врз Рафа“.

Палестинското претседателство, исто така, соопшти дека ја смета американската администрација за одговорна за „поддршката и обезбедувањето заштита“ на израелските „варварски напади“ врз децата, жените и постарите лица во Газа.

- Оваа политика ги прави Соединетите Американски Држави партнер во злосторствата на геноцид и етничко чистење и воените злосторства извршени од израелските сили, се вели во соопштението што го објави официјалната палестинска новинска агенција Вафа, пренесува Ал Џезира.

Соединетите Американски Држави денеска повторно ставија вето на предложената резолуција на Советот за безбедност на Обединетите нации за итен прекин на огнот во Појасот Газа, третпат од почетокот на војната на 7 октомври.

Од 15 членки на Советот за безбедност на ОН, 13 гласаа за резолуцијата предложена од Алжир, додека Велика Британија беше воздржана.

-Гласањето за нацрт-резолуцијата е глас за поддршка на правото на живот на Палестинците. Спротивно на тоа, гласот против е поддршка за бруталното насилство и колективната казна што им е нанесена, изјави алжирскиот амбасадор во ОН, Амар Бенјама.

Американската амбасадорка Линда Томас Гринфилд денеска изјави дека секоја акција преземена од Советот за безбедност би значело мешање во „чувствителните, тековни преговори“.

-Сметаме дека резолуцијата ќе има негативно влијание врз преговорите. Барањето итен, безусловен прекин на огнот, без договор кој бара од Хамас да ги ослободи заложниците, нема да донесе одржлив мир и само ќе го продолжи конфликтот, изјави Гринфилд.

Наместо тоа, САД предложија своја нацрт-резолуција со која се повикува на привремен прекин на непријателствата и се изразувајќи противење на плановите на американскиот сојузник Израел за копнена офанзива во Рафа, пренесе БТА. Вашингтон прецизираше дека нема да брза резолуцијата да ја предложи за гласање за да обезбеди време за преговори.

Резолуцијата предложена од Алжир, на која САД ставија вето, не го обврзува склучувањето на привремено примирје со ослободување на заложниците и содржи само повик за итен хуманитарен прекин на огнот и итно и безусловно ослободување на заложниците. јт/

Остани поврзан