• петок, 19 април 2024

Осум земји од ЕУ повикаа на санкции против рускиот правосуден систем поради смртта на Навални

Осум земји од ЕУ повикаа на санкции против рускиот правосуден систем поради смртта на Навални

Брисел, 28 февруари 2024 (МИА) - Осум земји од ЕУ денеска повикаа на санкции против обвинителите, судовите и затворските службеници во Русија поради смртта на критичарот на Кремљ Алексеј Навални на почетокот на овој месец.

Писмото испратено до високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Жозеп Борел, го потпишаа министрите за надворешни работи на Чешка, Естонија, Финска, Литванија, Летонија, Полска, Шведска и Романија. Сепак, официјални лица рекоа дека писмото го поддржале и Холандија, Франција, Ирска и Данска.

„Смртта на господин Навални е уште еден сигнал за забрзаните и систематските репресии во Русија. Ова бара колективна акција. Сметаме дека постојат сериозни основи за посебен режим на санкции, специфичен за Русија и прилагоден на ситуацијата во земјата“, напишаа министрите за надворешни работи.

„Новиот режим ќе обезбеди солидна правна основа за изготвување список на лица од рускиот репресивен државен апарат, вклучително и оние кои учествуваат во политички мотивирани судења против членовите на граѓанското општество и демократската опозиција и нивното последователно притворање, како што се одговорните во синџирот на правдата (обвинители, судови, затворски службеници)“, се додава во писмото. паг/

Фото: МИА архива

 

 

Остани поврзан