• понеделник, 22 јули 2024

Од огномет и пиротехнички средства од јахта, предизвикан пожар на грчкиот остров Идра

Од огномет и пиротехнички средства од јахта, предизвикан пожар на грчкиот остров Идра

Атина, 22 јуни 2024 (МИА) – Голем пожар во борова шума беше предизвикан доцна синоќа на грчкиот остров Идра од огномет и пиротехнички средства испукани од приватна јахта, пожар што веќе е локализиран, јави дописничката на МИА од Атина.

Според грчките медиуми, постоела пријава од капетан на соседен брод дека од огнометот од конкретната јахта бил предизвикан пожарот, а од претпладнево во тек е прелиминарна истрага на противпожарната служба на Грција.

Јахтата е закотвена во морскиот дел во близина на Атина, според истите информации, ја изнајмиле група од 17 странски државјани кои денеска ќе дадат исказ.

Градоначалникот на Идра Јоргос Кукудакис, говорејќи за грчката телевизија ЕРТ изрази огорченост од фактот што „некои луѓе толку неодговорно фрлаат огномет во борова шума“. ср/

Остани поврзан