• понеделник, 04 март 2024

Нова британска воена помош за Украина

Нова британска воена помош за Украина

Лондон, 13 јуни 2023 (МИА) - Владата на Велика Британија најави нов пакет помош за Украина. Како што беше соопштено на состанокот на министрите за одбрана од Здружените експедициски сили, помошта од 92 милиони фунти ќе биде наменета за противвоздушната одбрана.

Опремата ќе биде набавена во наредните месеци преку Меѓународниот фонд за Украина, со која Киев ќе може да ја „заштити својата критична национална инфраструктура, цивилното население и персоналот на првата линија“.

Новата помош предвидува радар, кој ќе обезбеди заштита од неселективни руски напади, како и оружје и значителна количина муниција. мс/ми/

фото: МИА архива

Остани поврзан