• понеделник, 27 март 2023

МИА Најави - Свет

МИА Најави - Свет

3 Февруари 2023

Киев - Самит Украина - Европската унија.

Талин - Неформална средба на шефовите на влади на трите балтички земји - Естонија, Литванија и Летонија за Украина, енергијата и подготовките за самитот на НАТО во Вилнус.

Берлин - Италијанската премиерка Џорџа Мелони е во посета на Германија, каде ќе се сретне со канцеларот Олаф Шолц, а потоа ќе отпатува за Шведска.

Џакарта - Почнува дводневната средба на министрите за надворешни работи на АСЕАН.

Лондон - Штрајк на британските железничари на повик на синдикатот.

Миа мрежа