• среда, 20 септември 2023

Месецот на Франкофонијата започна со гала прикажување на филмот „Со полно работно време”

Месецот на Франкофонијата започна со гала прикажување на филмот „Со полно работно време”

Скопје, 3 март 2023 (МИА) - Францускиот институт во Скопје и Амбасадата на Франција во Северна Македонија, вечерва со гала прикажување на францускиот филм Со полно работно време” го започнаа месецот на Франкофонијата.

Амбасадорот на Франција во Скопје, Сирил Бомгартнер, кој имаше обраќање пред започнувањето на филмот рече дека Франкофонијата освен што е јазик, исто така е и една организација во којашто се споделуваат вредности како мирот, правата на човекот и демократијата.

- Франкофонијата не е само францускиот јазик туку е повеќе јазичноста и културната разновидност, тоа не е само Франција туку тоа е една заедница на франкофонски земји, рече францускиот амбасадор Бомгартнер.

Тој најави дека во текот на овој месец ќе има бројни активности и манифестации, изложби, дебати, предавања, па дури и уште филмови, а ќе има и омаж на македонскиот поет и писател Ацо Шопов по повод сто годишнината на неговото раѓање, кој според Бомгартнер, бил голем франкофон и многу близок на Франција.

Додека швајцарската амбасадорка во Северна Македонија, Вероник Улман, во својот говор информираше дека Франкофонијата е една заедница којшто обединува повеќе од 300 милиони говорници и говорнички на францускиот јазик во 88 земји.

- Франкофонијата има како мисија да го промовира францускиот јазик, јазичната и културната разновидност и да ги засили правата на човекот, демократијата и мирот. Овие вредности од Франкофонијата прават симбол на јазичната разновидност, и се карактеризираат самите со повеќе јазичност кон мнозинството на граѓаните коишто живеат на нивниот простор, рече Улман.

Филмот е дело на режисерот Ерик Гравел, а во главните улоги играат Лора Калами, Ан Суарез. Добитник е на две награди на Филмскиот фестивал во Венеција, награда за најдобар режисер и за најдобра актерка, 2 награди Цезар 2023 за најдобра монтажа и за најдобра музика. 

Како што информираат од Францускиот институт во Скопје, галата на филмската проекција на Со полно работно време” во кино Милениум е оддржана со поддршката на Младинскиот културен центар и Зегин. сх/аа/

Фото: МИА

 

Остани поврзан