• вторник, 23 јули 2024

Макрон: САД, Франција и Израел ќе работат на намалување на тензиите со Хезболах

Макрон: САД, Франција и Израел ќе работат на намалување на тензиите со Хезболах

Париз, 14 јуни 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон синоќа изјави дека САД, Франција и Израел се согласиле да работат заедно за намалување на тензиите меѓу либанската група Хезболах и Израел.

„Постигнавме договор за принципот на трилатерална контакт група на Израел, САД и Франција врз основа на предлогот што го предложивме и ќе го сториме истото со либанските власти“, изјави Макрон на маргините на самитот на Г7 во Италија.

САД и Франција во последниве месеци работеа на запирање на влошените меѓусебни напади меѓу групата Хезболах и Израел. паг/

Фото: МИА архива

Остани поврзан