• вторник, 23 јули 2024

Локални избори во Турција: ЦХП победи во Истанбул и Анкара

Локални избори во Турција: ЦХП победи во Истанбул и Анкара

Анкара, 1 април 2024 (МИА) - Републиканската народна партија (ЦХП), главната опозициска партија во Турција, победи во Истанбул и Анкара.

Со отворени над 90 отсто од гласачките кутии низ Турција, ЦХП води со 37,3 отсто од гласовите, додека АКП, партијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, следи со 35,78 отсто.

Големи делови од западниот, јужниот и северниот дел на земјата се под контрола на ЦХП, а прокурдската партија Дем доби контрола на дел од југоистокот.

Партијата на Ердоган сè уште доминира во централна Турција и има поголем успех во областите уништени од земјотресот во февруари 2023 година. Ова ги вклучува градовите како Кахраманмарас и Газиантеп.

За време на предизборната кампања, Ердоган истакна дека ова ќе му биде последна, бидејќи претседателскиот мандат завршува во 2028 година.

Озгур Озел, претседател на ЦХП, ги пофали гласачите, велејќи дека „сакаат да ја отворат вратата за нова политичка клима во Турција“. мс/

фото: МИА архива

Остани поврзан