• вторник, 14 мај 2024

Италија ја продолжи граничната контрола кон Словенија за уште пет месеци поради ризик од продор на терористи

Италија ја продолжи граничната контрола кон Словенија за уште пет месеци поради ризик од продор на терористи

Рим, 17 јануари 2024 (МИА) - Контролата на североисточната граница на Италија долж границата со Словенија ќе биде продолжена за уште пет месеци, изјави италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Пјантедоси, пренесува италијанската агенција АНСА.

Мерката ќе стапи во сила на 19 јануари, објасни тој во пораката испратена до властите на ЕУ и министрите за внатрешни работи на земјите-членки.

Одлуката „е мотивирана од континуираниот ризик од терористичка инфилтрација меѓу лицата кои нелегално пристигнуваат во Италија и од фактот што најголемите текови на балканската рута транзитираат преку копнената граница со Словенија“, рече Пјантедоси. ссм/

фото: архива

Остани поврзан