• понеделник, 11 декември 2023

Иран промовираше дрон со најдолг дострел во светот

Иран промовираше дрон со најдолг дострел во светот

Техеран, 22 септември 2023 (МИА) - Иран денеска на годишнината од почетокот на некогашната војна со Ирак, ја покажа својата воена опрема, вклучувајќи го и „дронот со најдолг дострел во светот“ заедно со балистички и хиперсонични ракети, објавија иранските државни медиуми.

Соопштено е дека дронот е „првпат претставен на јавноста“ на парадата која се емитуваше во живо, а беа прикажани и дроновите „Мохаџер“, „Шахед“ и „Араш“.

Исламската Република минатиот месец соопшти дека развила напредно беспилотно летало „Мохаџер-10“ со подобрен дострел и времетраење на летот, како и со поголема носивост на товар. рп/

Фото: МИА архива

Остани поврзан