• петок, 17 мај 2024

Загриженост заради порастот на насилството во Дарфур

Загриженост заради порастот на насилството во Дарфур

24 април 2024 

РСЕ

 Најновите сателитски снимки покажуваат дека суданските паравоени сили за брза поддршка (РСФ) и други милитантни групи во последните денови напаѓале и палеле села во завојуваниот Дарфур, што ги зголемува стравувањата од повеќе масовни убиства во регионот, пишуваат светските медиуми.

Извештаите, исто така, укажуваат дека постојат знаци дека сегашната војна, која сега влегува во втората година, може да однесе повеќе животи отколку насилството од пред две децении, бидејќи РСФ сега е подобро вооружена со помош на земји како што се Обединетите Арапски Емирати, Иран и Египет.

Ризик од нови кривични дела

Напливот на насилство околу Ел Фашер, главниот град на Северен Дарфур, поттикна предупредувања од американските официјални претставници, Обединетите нации (ОН) и аналитичарите кои ги следат борбите за ризикот од нови злосторства врз црните заедници во регионот, пишува Волстрит џурнал.

Доминантно етничките арапски РСФ и локалните милитантни групи веќе, посочува весникот, убиле илјадници луѓе откако пред една година изби војната за контрола на Судан меѓу паравоената група и армијата на земјата.

Минатогодишната битка за градот Ел Генеина во Западен Дарфур ги однесе животите на околу 15.000 луѓе, објавија истражителите на ОН во неодамнешниот извештај, истакнувајќи дека околу 2.000 луѓе биле убиени во масакрот во раселениот камп во ноември.

Суданските бегалци чекаат да бидат регистрирани од јужносуданските власти откако ја преминале границата во близина на градот Ренка на 14 февруари 2024 година.

Зошто Судан се уште е во војна?

Според њујоршкиот весник, РСФ се здружила со арапските лидери во Дарфур, чии традиционално номадски сточарски заедници долго време се натпреваруваат со црните земјоделски заедници за земјиште во регионот богат со минерали, во нејзината војна против суданската армија. РСФ и другите милитантни групи ја искористија војната за да го прошират своето владеење над Дарфур, често таргетирајќи ги луѓето кои веќе биле раселени поради насилство во раните 2000-ти.

Насилството во и околу Ел Фашер беше тема на состанокот на Советот за безбедност на ОН на 19 април, кога претставници на ОН соопштија дека околу 36.000 луѓе побегнале во Ел Фашер од околните села во последните денови.

Се проценува дека 1,8 милиони луѓе го напуштиле Судан поради војната, додека 6,7 милиони се внатрешно раселени.

Експертите кои го следат насилството во Дарфур и суданските активисти велат дека продолжената опсада на РСФ на Ел Фашер - единствениот регионален главен град во Дарфур кој сè уште го држи суданската армија - може да чини многу повеќе животи.

Агенциите на ОН, исто така, предупредуваат дека стотици илјади жители на Дарфур страдаат од глад по повеќе од една година војна во која и РСФ и суданската армија го спречија хуманитарната помош да стигне до населението.

Мутасим Али, судански активист за човекови права кој поминал децении истражувајќи го конфликтот во Дарфур, рече дека има знаци дека сегашната војна може да однесе повеќе животи отколку насилството од пред 20 години, бидејќи РСФ сега е подобро вооружена.

ВСЏ, исто така, потсетува дека во август објави дека Обединетите Арапски Емирати и доставиле на РСФ големо количество оружје, додека суданската армија во меѓувреме купила беспилотни летала од Иран и друга поддршка од Египет.

Интензивирање на конфликтот

Сателитските податоци открија дека бројот на запалените судански населби во март се искачи на 30, што е највисок месечен вкупен број регистриран откако избувнаа борбите меѓу армијата на земјата и паравоените сили за брза поддршка (РСФ) минатиот април, пишува Гардијан.

Весникот укажува на анализа на Центарот за информациска отпорност (CIR) со седиште во Лондон, која ја потврдува зголемената загриженост дека граѓанската војна во Судан постојано се интензивира, со 22 села уништени или оштетени од пожар во февруари и 10 уништени во јануари и декември. Аноук Теунисен, шеф на суданскиот тим на истражители на ЦИР, рече дека податоците покажуваат „загрижувачки развој“ во бруталната војна меѓу две ривалски воени фракции во Судан.

Повеќето од неодамна оштетените села беа во Дарфур, огромен регион во западен Судан, каде минатиот месец беа цел на 17 села. Меѓу нив беше и Ел Фашер, главниот град на Северен Дарфур и сцената на ескалација на борбите додека РСФ се обидува да го заземе градот.

Извештаите од средината на април, исто така, посочија дека 40.000 луѓе во Ел Фашер ги напуштиле своите домови откако РСФ и сојузничките милитантни групи упаднале во селата во западната периферија на градот, убивајќи најмалку 11 Евреи, наведува весникот, истакнувајќи дека РСФ е обвинета на етничко чистење, како и на силување и грабеж, во дивеење против етничките Масалити низ Дарфур.

Стотици илјади раселени луѓе побараа засолниште околу Ел Фашер, поради што генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш неодамна предупреди на сериозни хуманитарни последици доколку ситуацијата дополнително се влоши.

Пожарите се само еден аспект од тешката војна која принуди повеќе од осум милиони луѓе да ги напуштат своите домови - најголемата глобална криза со раселување - и милиони други на работ на глад.

Во обид да се реши очајниот недостаток на хуманитарна помош во земјата, меѓународните донатори ветија повеќе од две милијарди евра на конференцијата во Париз во средината на април. По тој повод, германската министерка за надворешни работи, Аналена Баербок, предупреди дека годинава во Судан од глад би можеле да умрат милион луѓе.

Проблемот со странското мешање

Официјални лица на ОН предупредуваат дека војната во Судан предизвика „криза од епски размери“ поттикната од оружје од „странски поддржувачи“ кои продолжуваат да им пркосат на санкциите на ОН кои имаат за цел да помогнат да се стави крај на конфликтот, јавува Асошиетед прес.

Судан западна во хаос во средината на април 2023 година, кога тензиите меѓу неговата армија, предводена од генералот Абдел Фатах Бурхан, и паравоената единица на РСФ, под команда на Мохамед Хамдан Дагало, ескалираа во улични битки во главниот град Картум, потсетува АП, додавајќи дека борбите се проширил и во другите делови на земјата, особено во урбаните области и во западниот регион на Дарфур.

Мохамед Ибн Чамбас, претседател на панелот на Африканската унија за Судан и висок претставник за иницијативата „Замолчете ги пушките во Африка“, го нарече надворешното мешање „главен фактор што ги отежнува напорите за преговарање за прекин на огнот и запирање на војната“.

Али Бурхан, кој го предводеше военото преземање на Судан во 2021 година, е близок сојузник на соседен Египет и неговиот претседател, поранешниот армиски началник Абдел-Фатах ел-Сиси.

Во февруари, суданскиот министер за надворешни работи одржа разговори во Техеран со својот ирански колега поради непотврдени извештаи за купување беспилотни летала за владините сили.

Водачот на Силите за брза поддршка, Дагало, наводно, добил поддршка и од руската платеничка група Вагнер, забележа АП, посочувајќи на неодамнешниот извештај на ОН во кој се вели дека РСФ, исто така, добил поддршка од арапските сојузнички заедници и нови воени рути за снабдување што минуваат низ преку Чад, Либија и Јужен Судан.

Пред две децении, Дарфур беше синоним за геноцид и воени злосторства, особено од озлогласените арапски милиции Џанџавид, против населението кое се идентификуваше како Централноафриканско или источноафриканско. Се чини дека тоа наследство се вратило, наведува АП, додавајќи дека обвинителот на Меѓународниот кривичен суд, Карим Кан, кон крајот на јануари изјавил дека има причини да се верува дека двете страни можеби вршат воени злосторства, злосторства против човештвото или геноцид во Дарфур.

Уништување на Судан

Силите на двајца ривалски генерали го пустошат Судан, третата по големина африканска земја, веќе една година, предизвикувајќи бран на насилство што протера 8,6 милиони луѓе од своите домови, пишува Њујорк Тајмс.

Судан зазема клучна позиција на африканскиот континент. Има значително крајбрежје на Црвеното Море, една од најпрометните морски патишта во светот. Ги дели границите со седум земји - Централноафриканската Република, Чад, Египет, Еритреја, Етиопија, Либија и Јужен Судан - од кои на многумина им се заканува нестабилност.

Суданската едногодишна војна веќе го уништи главниот град Картум, некогаш главен центар за трговија и култура на Нил, пишува весникот, повикувајќи се на тврдењата на жителите и хуманитарните работници.

Глобалната слобода направи голем чекор назад, предупреди Фридом Хаус

ОН предупредуваат дека повеќе од една третина од 48-те милиони луѓе во Судан се соочуваат со катастрофални нивоа на глад, а речиси 230.000 сериозно неухранети деца и новопечени мајки се соочуваат со смрт во наредните месеци доколку не добијат храна и здравствена заштита.

Десетици болници и клиники се затворени, велат хуманитарните работници, додека затворањето на училиштата и универзитетите во земјата, кое историски привлече многу странски студенти, предизвика, како што велат ОН, „најлошата образовна криза во светот“.

Цивили се убиени, хуманитарните кампови и домови се запалени, а бегалците кои побегнале од претходното насилство ја преминуваат границата со Чад, ветувајќи дека никогаш нема да се вратат дома, пишува весникот, посочувајќи на податоците на ОН дека од милиони раселени поради конфликтот, повеќе од 6,6 милиони останале во Судан.

Речиси 1,8 милиони други избегаа во соседните земји, вклучувајќи ги Јужен Судан, Чад, Египет, Етиопија и Централноафриканската Република.

Повеќекратните обиди да се постигне прекин на огнот беа неуспешни, нагласува Њујорк тајмс, додавајќи дека повиците на ОН за привремен прекин на непријателствата главно биле игнорирани.

Остани поврзан