• понеделник, 25 септември 2023

Ердоган планира утре да разговара со Путин и Зеленски

Ердоган планира утре да разговара со Путин и Зеленски

Анкара, 3 јануари 2023 (МИА) – Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган планира утре да разговара со рускиот претседател Владимир Путин и со украинскиот претседател Володимир Зеленски, изјави  портпаролот на турскиот лидер, Ибрахим Калан за турската телевизија НТВ.

Ердоган има намера да разговара со двајцата претседатели за прашањето за решавање на украинската криза.

Во исто време, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека Путин планира разговор со Ердоган. рп/

Остани поврзан