• сабота, 15 јуни 2024

Елшани: На северот на Косово 128 барања за замена на возачки дозволи

Елшани: На северот на Косово 128 барања за замена на возачки дозволи

Приштина, 15 мај 2024 (МИА) - Директорот на косовската полиција за северниот регион, Ветон Елшани изјави дека од 10 мај, кога Министерството за внатрешни работи на Косово одобри замена на возачките дозволи издадени од српските институции со возачки дозволи издадени од Косово, пристигнати се 128 барања.

Елшани за Косово онлајн вели дека МВР одговорило на барањата на граѓаните за замена на возачките дозволи и донело одлука барањата да се поднесуваат во следните три месеци, односно до 9 август.

Тој додаде дека ќе има поинаков процес за замена на личните карти и дека најверојатно ќе започне овој месец, пренесе Бета. рп/

Фото: МИА архива

Остани поврзан