• среда, 24 април 2024

Властите во Газа тврдат дека 40 лица загинале во израелски напад во централниот дел на Појасот Газа

Властите во Газа тврдат дека 40 лица загинале во израелски напад во централниот дел на Појасот Газа

Газа, 22 февруари 2024 (МИА) – Канцеларијата за медиуми на Владата на Газа соопшти дека во „грозоморен масакр“ што го извршиле израелските сили во централниот дел на енклавата, загинале 40 лица, а повеќе од сто се повредени.

Тие додаваат дека огромно мнозинство од жртвите се жени и деца, јави Ал Џезира.

- Покрај Израел, ја сметаме американската администрација и меѓународната заедница целосно одговорни за овие тековни злосторства и го повикуваме слободниот свет веднаш да ја прекине оваа војна за истребување од страна на израелската војска против цивилите, соопшти Канцеларијата. јт/

Фото: МИА архива

Остани поврзан