• сабота, 20 април 2024

Поранешниот претседател на Кривичен суд Панчевски почна да ја издржува затворската казна

Поранешниот претседател на Кривичен суд Панчевски почна да ја издржува затворската казна
Скопје, 3 февруари 2022 (МИА) - Директорот на затворот „Скопје“ Филип Андонов за МИА потврди дека од денеска поранешниот претседател на Кривичниот суд Владимир Панчевски е во затворот, каде почна да ја издржува затворската казна од две и пол години за злоупотреба на службената положба. Андонов појасни дека Панчевски откако добил упатен акт за издржување на казната, со жалба се обидел да го одложи извршувањето. Жалбата му била одбиена од судиите, по што тој денеска околу 14 часот сам се пријавил на издржување на казната. Панчевски е сместен во просторија за изолација согласно ковид - протоколите. Панчевски е осуден во случајот Акмис, односно дека рачно местел предмети кај одредени судии, како претседател на судот, во периодот од 2013 до 2016 година. вг/цр/

Остани поврзан