• сабота, 15 јуни 2024
Мицкоски го доби мандатот за формирање влада, тече рокот од 20 дена

Мицкоски го доби мандатот за формирање влада, тече рокот од 20 дена

Скопје, 7 јуни 2024 (МИА) - Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вчера го доби мандатот за...

Многу скоро се очекува да биде објавен договорот за новата влада, Собранието ја закажа конститутивната седница за вторник

Многу скоро се очекува да биде објавен договорот за новата влада, Собранието ја закажа конститутивната седница за вторник

Скопје, 24 мај 2024 (МИА) - Разговорите за формирање на новата влада се...

За десетина дена би можел да се знае составот на новата влада, обвинувања за притисоци за решенијата и одлуките за поништеното гласање

За десетина дена би можел да се знае составот на новата влада, обвинувања за притисоци за решенијата и одлуките за поништеното гласање

Скопје, 18 мај 2024 (МИА) - До крајот на идната недела се очекува да се постигне договор околу иднат...

Гордана Сиљановска Давкова победи на претседателските избори, а ВМРО-ДПМНЕ освои 58 пратенички мандати

Гордана Сиљановска Давкова победи на претседателските избори, а ВМРО-ДПМНЕ освои 58 пратенички мандати

Скопје, 9 мај 2024 (МИА) - Со победа на Гордана Сиљановска Давкова и на...

Една недела до одржување на изборите, партиите продолжуваат со предизборните активности

Една недела до одржување на изборите, партиите продолжуваат со предизборните активности

Скопје, 1 мај 2024 (МИА) - На една недела до одржувањето на парламентарните избори и вториот круг на...

Партиите бараат од граѓаните масовно да излезат на гласање на 8 мај, ВМРО-ДПМНЕ се изјасни дека би формирала влада со Вреди

Партиите бараат од граѓаните масовно да излезат на гласање на 8 мај, ВМРО-ДПМНЕ се изјасни дека би формирала влада со Вреди

Скопје, 28 април 2024 (МИА) - Долгата изборна кампања за двојните избор...

Продолжува кампањата за претседателски и парламентарни избори на 8 мај

Продолжува кампањата за претседателски и парламентарни избори на 8 мај

Скопје, 27 април 2024 (МИА) – Лидерите на партиите, заедно со носителите на листи, како и кандидатит...

Течат роковите за приговори до ДИК, партиите продолжуваат со изборните активности

Течат роковите за приговори до ДИК, партиите продолжуваат со изборните активности

Скопје, 26 април 2024 (МИА) - Во вториот круг од претседателските избор...

Партиите продолжуваат со презентација на изборните програми, неполна недела до првиот круг од претседателските избори

Партиите продолжуваат со презентација на изборните програми, неполна недела до првиот круг од претседателските избори

Скопје, 20 април 2024 (МИА) - Во рамки на кампањата за парламентарните избори, која почна во четврто...

Се засилува реториката во трката за претседател на државава

Се засилува реториката во трката за претседател на државава

Скопје, 16 април 2024 (МИА) – Како што се наближува датумот за првиот к...

Изборната кампања за претседателските избори влегува во втората половина, за парламентарните избори почнува на 18 април

Изборната кампања за претседателските избори влегува во втората половина, за парламентарните избори почнува на 18 април

Скопје, 13 април 2024 (МИА) - Изборната кампања на претседателските кан...

Трет ден предизборна кампања за претседателските избори

Трет ден предизборна кампања за претседателските избори

Скопје, 6 април 2024 (МИА) - Продолжува предизборната кампања за Претседателските избори со презента...

Привршуваат промоциите на кандидатските листи за пратеници, на 2 април истекува рокот за нивно поднесување до ДИК

Привршуваат промоциите на кандидатските листи за пратеници, на 2 април истекува рокот за нивно поднесување до ДИК

Скопје, 1 април 2024 (МИА) - Финишира процесот за промоција на кандидат...

Продолжуваат предизборните коалицирања, од ПССЕ оценка дека предизборниот период е стабилен и очекуваат избори според демократските стандарди

Продолжуваат предизборните коалицирања, од ПССЕ оценка дека предизборниот период е стабилен и очекуваат избори според демократските стандарди

Скопје, 29 март 2024 (МИА) - Во пресрет на претседателските и парламентарните избори, политичките па...

Најголемите партии ги претставија програмите за изборите за пратеници, денеска ќе се знае редоследот на претседателските кандидати

Најголемите партии ги претставија програмите за изборите за пратеници, денеска ќе се знае редоследот на претседателските кандидати

Скопје, 25 март 2024 (МИА) - Активностите на учесниците на двојните избори за претседател на 24 апри...

Image

Остани поврзан