• недела, 14 јули 2024
Романската владејачка коалиција ги договори датумите на изборите

Романската владејачка коалиција ги договори датумите на изборите

Букурешт, 4 јули 2024 (МИА) - Романската владејачка коалиција составена од леви социјалдемократи и ц...

Средба на министерот Муцунски со романската амбасадорка Аксинте

Средба на министерот Муцунски со романската амбасадорка Аксинте

Скопје, 3 јули 2024 (МИА) -  Министерот за надворешни работи и над...

Јорданеску по пласманот во осминафиналето: Ова се работи кои ги доживувате еднаш во животот

Јорданеску по пласманот во осминафиналето: Ова се работи кои ги доживувате еднаш во животот

Франкфурт, 26 јуни 2024 (МИА) - Романија првпат по 2000 година го слави пласманот во нокаут фазата н...

Белгија, Словачка и Романија се пласираа во осминафиналето на ЕП 2024

Белгија, Словачка и Романија се пласираа во осминафиналето на ЕП 2024

Франкфурт, 26 јуни 2024 (МИА) - Словачка и Романија ремизираа 1:1 во последниот дуел од групата Е на...

Белгија ја совлада Романија и се искачи на второто место во групата Е

Белгија ја совлада Романија и се искачи на второто место во групата Е

Келн, 22 јуни 2024 (МИА) - Репрезентацијата на Белгија вечерва во Келн ја совлада Романија во натпре...

САД и Романија потпишаа Меморандум за разбирање против манипулација со информации

САД и Романија потпишаа Меморандум за разбирање против манипулација со информации

Вашингтон, 21 јуни 2024 (МИА) - Американскиот државен секретар Ентони Блинкен и романската министерк...

Зеленски: Одлуката на Романија за обезбедување систем „Патриот“ на Украина ќе ја зајакне нашата воздушна одбрана

Зеленски: Одлуката на Романија за обезбедување систем „Патриот“ на Украина ќе ја зајакне нашата воздушна одбрана

Киев, 20 јуни 2024 (МИА) - Претседателот Володимир Зеленски изјави дека одлуката на Романија да и об...

ЕП 2024: Романија ја победи Украина, слаб натпревар за голманот на Реал

ЕП 2024: Романија ја победи Украина, слаб натпревар за голманот на Реал

Минхен, 17 јуни 2024 (МИА) - Романија ја победи Украина со убедливи 3:0 во Минхен во првиот натпрева...

Стипендии за студии во Романија за академската 2024/2025 година

Стипендии за студии во Романија за академската 2024/2025 година

Скопје, 31 мај 2024 (МИА) - Министерството за образование и наука информира дека Владата на Романија...

Неколку специфични европски специјалитети

Неколку специфични европски специјалитети

Лондон, 28 мај 2024 (МИА) - Познато е дека Европа изобилува со добри места за закуска... Британски „...

Фалсификат парфеми во вредност од околу 4 милиони евра запленети во романското пристаниште Констанца

Фалсификат парфеми во вредност од околу 4 милиони евра запленети во романското пристаниште Констанца

Букурешт, 25 мај 2024 (МИА) - Фалсификат парфеми во вредност од околу четири милиони евра се заплене...

Во Романија уапсен осомничен за шпионажа за Русија

Во Романија уапсен осомничен за шпионажа за Русија

Букурешт, 24 мај 2024 (МИА) - Романските обвинители објавија дека започнале кривична истрага против...

Јоханис: Романија нема да распоредува војници во Украина

Јоханис: Романија нема да распоредува војници во Украина

Букурешт, 22 мај 2024 (МИА) - Романија нема да распореди свои војници во Украина, изјави романскиот...

Романскиот претседател подготвен да разговара за трансферот на „Патриот“ во Украина

Романскиот претседател подготвен да разговара за трансферот на „Патриот“ во Украина

Букурешт, 8 мај 2024 (МИА) - Романскиот претседател Клаус Јоханис изјави дека е подготвен да разгова...

Прва шампионска титула за Стеауа по пауза од девет години

Прва шампионска титула за Стеауа по пауза од девет години

  Букурешт, 28 април 2024 (МИА) – Фудбалерите на ФКСБ, поранешна Стеауа, ја освоија шам...

Image

Остани поврзан