• среда, 17 јули 2024
Иран ги отфрли обвинувањата за надводно фалсификување заговор за атентат на Трамп

Иран ги отфрли обвинувањата за надводно фалсификување заговор за атентат на Трамп

Техеран, 17 јули 2024 (МИА) - Иран ги отфрли обвинувањата за наводно фалсификување заговор за атента...

Продолжени санкциите на ЕУ кон Иран поради поддршка на Русија и на милитанти на Блискиот Исток 

Продолжени санкциите на ЕУ кон Иран поради поддршка на Русија и на милитанти на Блискиот Исток 

Брисел, 15 јули 2024 (МИА) - Советот на ЕУ денеска донесе одлука за продолжување за уште една година...

Новиот ирански претседател го назначи поранешниот министер за надворешни работи Зариф за свој главен советник

Новиот ирански претседател го назначи поранешниот министер за надворешни работи Зариф за свој главен советник

Техеран, 12 јули 2024 (МИА) - Новоизбраниот ирански претседател Масуд Пезешкијан го назначи поранешн...

Белата куќа го предупреди Иран да не се меша во американските протести поврзани со Газа

Белата куќа го предупреди Иран да не се меша во американските протести поврзани со Газа

Вашингтон, 10 јули 2024 (МИА) - Белата куќа вчера го обвини Иран дека се обидува да ги искористи про...

Пезешкијан: Политиката на Иран кон Израел останува иста

Пезешкијан: Политиката на Иран кон Израел останува иста

Техеран, 9 јули 2024 (МИА) - Новоизбраниот претседател на Иран, Масуд Пезешкијан, денеска изјави дек...

Новиот ирански претседател е кардиолог, син на Азер и Курдка, и ги поддржува сите малцинства во земјата

Новиот ирански претседател е кардиолог, син на Азер и Курдка, и ги поддржува сите малцинства во земјата

7 јули 2024 Хина   Новиот ирански претседател,  у...

Си му честиташе на новиот претседател на Иран

Си му честиташе на новиот претседател на Иран

Пекинг, 6 јули 2024 (МИА) - Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска му честиташе на Масуд Пезешкија...

Двајцата кандидати за претседател на Иран меѓусебно се обвинуваат за безидејност и недостиг на искуство

Двајцата кандидати за претседател на Иран меѓусебно се обвинуваат за безидејност и недостиг на искуство

Техеран, 2 јули 2024 (МИА) - Двајцата преостанати кандидати во трката за претседател на Иран вчера с...

Пезешкијан и Џалили одат во вториот круг од претседателските избори во Иран

Пезешкијан и Џалили одат во вториот круг од претседателските избори во Иран

Дубаи, 29 јуни 2024 (МИА) - Во Иран ќе се одржи втор круг од претседателските избори меѓу реформскио...

Единствениот реформски кандидат води на претседателските избори во Иран

Единствениот реформски кандидат води на претседателските избори во Иран

Техеран, 29 јуни 2024 (МИА) - Единствениот реформски кандидат на претседателските избори во Иран е в...

Иран го продолжи изборниот ден по повикот на врховниот лидер за висока излезност

Иран го продолжи изборниот ден по повикот на врховниот лидер за висока излезност

Техеран, 28 јуни 2024 (МИА) - Иранските власти го продолжија изборниот ден за претседателските избор...

Германија повика Иран да помогне во спречувањето на зголемување на тензиите на Блискиот Исток

Германија повика Иран да помогне во спречувањето на зголемување на тензиите на Блискиот Исток

Берлин, 28 јуни 2024 (МИА) - Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок му порача на...

Отворени избирачките места за претседателските избори во Иран

Отворени избирачките места за претседателските избори во Иран

Техеран, 28 јуни 2024 (МИА) - Во Иран денеска се отворени избирачките места за претседателските избо...

Двајца радикални конзервативни кандидати се повлекоа од претседателската трка во Иран

Двајца радикални конзервативни кандидати се повлекоа од претседателската трка во Иран

Техеран, 27 април 2024 (МИА) - Двајца радикални конзервативни кандидати соопштија дека се повлекуваа...

Иран и Бахреин ќе ги обноват дипломатските односи

Иран и Бахреин ќе ги обноват дипломатските односи

Техеран, 24 јуни 2024 (МИА) – Иранската државна новинска агенција (ИРНА) денеска објави дека Иран и...

Image

Остани поврзан