• вторник, 18 јуни 2024
Собранието ги донесе измените на Законот за изградба на автопатот Кичево – Охрид, на Законот за буџети и на Изборниот закон

Собранието ги донесе измените на Законот за изградба на автопатот Кичево – Охрид, на Законот за буџети и на Изборниот закон

Скопје, 1 април 2024 (МИА) - Собранието денеска, во рамки на 150. седница, го донесе Законот за допо...

Шмит: Наметнување технички измени во Изборниот закон, претставува поддршка за пристапниот процес на БиХ во ЕУ

Шмит: Наметнување технички измени во Изборниот закон, претставува поддршка за пристапниот процес на БиХ во ЕУ

Сараево, 26 март 2024 (МИА) - Високиот претставник на меѓународната заедница во Босна и Херцеговина,...

Шмит наметна технички измени во Изборниот закон во БиХ за пофер избори

Шмит наметна технички измени во Изборниот закон во БиХ за пофер избори

Сараево, 26 март 2024 (МИА) - Високиот претставник Кристијан Шмит денеска воведе технички измени во...

Шмит најави интервенција во Изборниот законик на БиХ доколку партиите не се договарат

Шмит најави интервенција во Изборниот законик на БиХ доколку партиите не се договарат

Сараево, 26 март 2024 (МИА) - Високиот претставник за БиХ, Кристијан Шмит потврди дека ќе воведе изм...

Претседателските кандидати до кампањата не смеат да трошат пари од трансакциската сметка, а можат да одржат само еден јавен настан

Претседателските кандидати до кампањата не смеат да трошат пари од трансакциската сметка, а можат да одржат само еден јавен настан

Скопје, 22 март 2024 (МИА) - Кандидатурите за претседател на државата в...

Пратениците ќе расправаат за можноста на изборите да гласаат и граѓаните чии документи истекле во последните девет месеци

Пратениците ќе расправаат за можноста на изборите да гласаат и граѓаните чии документи истекле во последните девет месеци

Скопје, 7 март 2024 (МИА) – Пратениците во Собранието денеска треба да...

Измените на Изборниот законик утре пред пратениците, се предлага да гласаат и граѓаните чии документи истекле во последните девет месеци

Измените на Изборниот законик утре пред пратениците, се предлага да гласаат и граѓаните чии документи истекле во последните девет месеци

Скопје, 6 март 2024 (МИА) – Предлог законски измени на Изборниот закони...

Ковачевски: Измените на Изборниот законик се веќе подготвени, СДСМ ќе ги поддржи кога ќе бидат ставени на гласање

Ковачевски: Измените на Изборниот законик се веќе подготвени, СДСМ ќе ги поддржи кога ќе бидат ставени на гласање

Скопје, 20 февруари 2024 (МИА) - Претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски истакна дека измените на И...

ИЗБОРИ 2024: Седми претседателски избори, единаесетти парламентарни избори

ИЗБОРИ 2024: Седми претседателски избори, единаесетти парламентарни избори

Скопје, 14 февруари 2024 (МИА) - Претседателските избори во земјава ќе се одржат на 24 април 2024 го...

Министерството за правда ги подготви измените на Изборниот законик

Министерството за правда ги подготви измените на Изборниот законик

Скопје, 11 декември 2023 (МИА) – Работната група што ја формираше Министерството за правда ги подгот...

Трета седница на работната група за реформи на изборното законодавство

Трета седница на работната група за реформи на изборното законодавство

Скопје, 7 ноември 2023 (МИА) - Работната група за спроведување реформи...

Каевски: Минатата недела не се одржуваа разговори за ИЗ, остануваме на нашиот став изборите

Каевски: Минатата недела не се одржуваа разговори за ИЗ, остануваме на нашиот став изборите

Скопје, 5 ноември 2023 (МИА) - Портпаролот на СДСМ и пратеник Дарко Каевски денеска изјави дека во т...

Ковачевски не очекува нова политичка криза, изборите ќе се организираат според изборен законик усогласен со сите партии

Ковачевски не очекува нова политичка криза, изборите ќе се организираат според изборен законик усогласен со сите партии

Охрид, 2 ноември 2023 (МИА) - Претседателот на Владата Димитар Ковачевски не очекува нова политичка...

Трајанов: Итно да се усвојат измените на Изборниот законик за една изборна единица

Трајанов: Итно да се усвојат измените на Изборниот законик за една изборна единица

Скопје, 12 октомври 2023 (МИА) - Државата треба да биде една изборна единица, како клучен предуслов...

Во Собранието почна расправата по измените и дополнувањата на Изборниот законик

Во Собранието почна расправата по измените и дополнувањата на Изборниот законик

Скопје, 7 јуни 2023 (МИА) - Собранието попладнево продолжи со работа по 41. седница, на која ја почн...

Image

Остани поврзан