• недела, 14 јули 2024
Морето кај југозападна Јапонија изгледа како кристално чисто огледало

Морето кај југозападна Јапонија изгледа како кристално чисто огледало

Фукуцу, 12 јули 2024 (МИА) - Морето и речиси совршената плажа во градот Фукуцу, во префектурата Фуку...

Јапонија и Филипините потпишаа договор за одбранбена соработка

Јапонија и Филипините потпишаа договор за одбранбена соработка

Манила, 8 јули 2024 (МИА) - Јапонија и Филипините денеска потпишаа клучен одбранбен договор што овоз...

Јапонски суд и наложи на Владата да ги обесштети лицата кои биле присилно стерилизирани

Јапонски суд и наложи на Владата да ги обесштети лицата кои биле присилно стерилизирани

Токио, 4 јули 2024 (МИА) - Јапонскиот Врховен суд и нареди на Владата да плати соодветна отштета на...

Уставниот суд на Јапонија и наложи на Владата да им плати отштета на насилно стерилизираните лица

Уставниот суд на Јапонија и наложи на Владата да им плати отштета на насилно стерилизираните лица

Токио, 3 јули 2024 (МИА) – Уставниот суд на Јапонија денеска пресуди дека Владата треба да плати отш...

Патувачка изложба „Јапонскиот лебдечки свет“ во организација на Амбасадата на Јапонија

Патувачка изложба „Јапонскиот лебдечки свет“ во организација на Амбасадата на Јапонија

Скопје, 1 јули 2024 Амбасадата на Јапонија го имаше задоволството да ја организира патувачка...

Северна Кореја: Односите на Јужна Кореја, САД и Јапонија се како азиска верзија на НАТО

Северна Кореја: Односите на Јужна Кореја, САД и Јапонија се како азиска верзија на НАТО

Пјонгјанг, 30 јуни 2024 (МИА) - Северна Кореја ја критикуваше заедничката воена вежба на Јужна Кореј...

Земјотрес со јачина од 5 степени регистриран во близина на брегот на Јапонија

Земјотрес со јачина од 5 степени регистриран во близина на брегот на Јапонија

Токио, 23 јуни 2024 (МИА) - Земјотрес со интензитет од 5 степени е регистриран во близина на брегот...

Предавање „Трансформации - нинџите и сликата за нив во светот и во Јапонија“

Предавање „Трансформации - нинџите и сликата за нив во светот и во Јапонија“

Скопје, 17 јуни 2024 (МИА) - Предавање на тема  „Трансформации - н...

САД бараат помош од Јапонија за брзо надополнување на ракетните залихи

САД бараат помош од Јапонија за брзо надополнување на ракетните залихи

Токио, 10 јуни 2024 (МИА) - Соединетите Американски Држави денеска побараа помош од Јапонија за брзо...

Сакура фестивал во Скопје под мотото „Немој да го трошиш она што е вредно“

Сакура фестивал во Скопје под мотото „Немој да го трошиш она што е вредно“

Скопје, 1 јуни 2024 (МИА) - Во Младинскиот културен центар (МКЦ) во Скопје денеска се одржува Фестив...

Концерти, балет, филм, панел дискусии за јапонската култура дел од програмата на Сакура фестивалот

Концерти, балет, филм, панел дискусии за јапонската култура дел од програмата на Сакура фестивалот

Скопје, 1 јуни 2024 (МИА) - Во Младинскиот културен центар (МКЦ) во Скопје денеска ќе се одржи Фести...

Северна Кореја лансираше неидентификувана ракета

Северна Кореја лансираше неидентификувана ракета

Сеул, 27 мај 2024 (МИА) - Северна Кореја денеска лансираше неидентификувана ракета во правец на југо...

Јужна Кореја, Јапонија и Кина ја потврдија важноста од денуклеаризација на Корејскиот Полуостров

Јужна Кореја, Јапонија и Кина ја потврдија важноста од денуклеаризација на Корејскиот Полуостров

Сеул, 27 мај 2024 (МИА) - Јапонскиот премиер, Фумио Кишида изјави дека неговата земја, Јужна Кореја...

Северна Кореја ја информира Јапонија дека ќе лансира сателит

Северна Кореја ја информира Јапонија дека ќе лансира сателит

Пјонгјанг, 27 мај 2024 (МИА) – Северна Кореја ја информира Јапонија дека во рок од осум дена ќе ланс...

Јапонски град постави „блокада“ за туристи

Јапонски град постави „блокада“ за туристи

Фуџикавагучико, 21 мај 2024 (МИА) - Јапонскиот град Фуџикавагучико денеска постави...

Image

Остани поврзан